avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Sunt beneficiarul legii 130/2020
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Sunt beneficiarul legii 130/2020

Sânt beneficiarul legii130/2020 care a completat Decretul lege 118/1990, urmaș prizonier de război,art 5 al.7.In decembrie 2021 și 2022 am depus toate actele necesare la primărie (am mers și în audiență de mai multe ori) pentru a beneficia de scutire de impozit pe casă , precizându-le exact că O G 8/2021 a modificat Codul fiscal , iar Legea 302/2020 îmi dă dreptul.De fiecare dată mi sa comunicat că nu mă încadrez. Le-am precizat că rude și verișorii mei care locuiesc în Vaslui,Satu Mare, Neamț,Cluj fiind urmași de prizonieri beneficiază de aceste scutiri pe proprietatea de la domiciliu,In dec 2023 pentru 2024 văzând că nu mi se aprobă n-am mai solicitat scutire! Spuneți-mi vă rog ce să fac , pentru a mi se face dreptate.Vă mulțumesc frumos!
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Ianuarie 2024
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Sunt beneficiarul decretului lege 118/90 completat Droasca Adrian Droasca Adrian Sânt beneficiarul Decretului lege 118/90 completat prin legea 130/2020 art 5 al 7(urmaș prizonier),am depus la primărie în decembrie 2021 toate actele ... (vezi toată discuția)
Scutiri urmași prizonieri de razboi malexa malexa Buna ziua, Sunt beneficiara a preved. decret-lege 118/90 respectiv urmasa prizonierilor de razboi si,in contextul prevederilor legale cu modificarile ... (vezi toată discuția)
Am fost la casa de pensii pitesti arges sa intreb cind intra ... Bibi29 Bibi29 Am fost la casa de Pensii Pitesti Arges sa intreb cind intra banii de urmasii prizonierilor de razboi intrucit am decizia definitiva de plata de la casa de ... (vezi toată discuția)