Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Sunt beneficiarul legii 130/2020
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Sunt beneficiarul legii 130/2020

Sânt beneficiarul legii130/2020 care a completat Decretul lege 118/1990, urmaș prizonier de război,art 5 al.7.In decembrie 2021 și 2022 am depus toate actele necesare la primărie (am mers și în audiență de mai multe ori) pentru a beneficia de scutire de impozit pe casă , precizându-le exact că O G 8/2021 a modificat Codul fiscal , iar Legea 302/2020 îmi dă dreptul.De fiecare dată mi sa comunicat că nu mă încadrez. Le-am precizat că rude și verișorii mei care locuiesc în Vaslui,Satu Mare, Neamț,Cluj fiind urmași de prizonieri beneficiază de aceste scutiri pe proprietatea de la domiciliu,In dec 2023 pentru 2024 văzând că nu mi se aprobă n-am mai solicitat scutire! Spuneți-mi vă rog ce să fac , pentru a mi se face dreptate.Vă mulțumesc frumos!
george-neagu, moderator