Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua.Sunt funcționar public,în februarie 2024 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua.Sunt funcționar public,în februarie 2024 urmează ...

Bună ziua.Sunt funcționar public,în februarie 2024 urmează să ies la pensie de limită de vârstă.Daca rămân în continuare în activitate,pot beneficia și de pensie și de salariu, așa cum este în acest moment în unele unități?Va mulțumesc, anticipat.

Legea nr.360/2023
art.46
....
(2) Persoanele asigurate în sistemul public de pensii care îndeplinesc condițiile de înscriere la pensie prevăzute la alin. (1) pot opta între acordarea pensiei pentru limită de vârstă și continuarea activității, cu acordul anual al angajatorului, până la împlinirea vârstei de 70 de ani.
....

În mod excepțional, pe baza unei cereri formulate cu 2 luni înainte de data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare și cu aprobarea conducătorului autorității sau instituției publice, funcționarul public poate fi menținut în funcția publică deținută maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a raportului de serviciu.
Mulțumesc frumos