Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dacă după un an de îngrijire copil o să am al ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dacă după un an de îngrijire copil o să am al doilea copil, ...

Dacă după un an de îngrijire copil o să am al doilea copil, cum se prelungeste concediul de ingrijire? Voi avea 1 an pentru primul si 2 ani in continuare pentru al doilea sau 2 anu pentru fiecare? Dar indemnizatia cum se acorda?
Cand se termina primul CCC si care este data prezuma a celui de-al doilea copil?
Primul se termină în 31 august 2025, dar în septembrie 2024 urmează să nasc al doilea copil.
Pe durata suprapunerii (data nasterii celui de-al doilea copil si data incetariii CCC1), cuantumul indemnizației lunare se majorează cu 50% din indemnizația cuvenită, pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea. Majorarea astfel calculată nu poate fi mai mică decât valoarea minimă a indemnizației pentru creșterea copilului.

În situația în care persoana care a beneficiat de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului naște unul sau mai mulți copii într-o perioadă de până la 12 luni de la finalizarea concediului pentru creșterea copilului anterior, dacă din calculul indemnizației rezultă un cuantum al indemnizației lunare pentru creșterea copilului mai mic decât cuantumul indemnizației primit anterior nașterii celui din urmă copil, se acordă indemnizația lunară pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior.
Mulțumesc frumos! Financiar am înțeles! Dar când intră în CCC2? După 2 ani de CC1? În total va sta 4 ani?
Veti sta in CCC pana in septembrie 2026.