Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Penalizarea pe legea 263/2010 se regaseste la art.65, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Penalizarea pe legea 263/2010 se regaseste la art.65, tabelul ...

Penalizarea pe legea 263/2010 se regaseste la art.65, tabelul 2^1
AM STAGIUL DE COTIZARE CONTRIBUTIV (efectiv lucrat) de peste 35 ani. Pentru calculul penalizarii se ia in considerare stagiul ce depaseste stagiul contributiv complet, adica ce depaseste 35 ani.
Unde scrie in legea 263/2010 ca stagiul care depaseste cei 35 de ani pentru acordarea pensiei anticipate trebuie sa fie contributiv ? Care este articolul din lege in care se specifica ca facultatea la zi sau armata sau.....nu se aduna la cei 35 de ani in vederea calculului penalizarii ?
62(3) și 65(3)
art.65 (3) si art.62 (3)"".........La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordării pensiei anticipate ....."" NU pentru stabilirea stagiului de cotizare necesar pensiei anticipate. AM 35 ANI CONTRIBUTIVI NECESARI PENTRU ACORDAREA PENSIEI ANTICIPATE.
goplanet, utilizator
In legea 263/2010 nu se regaseste notiunea de contributiv.
65(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordării pensiei anticipate parțiale nu se iau în considerare perioadele asimilate prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c).
Spuneti mai clar ce informatie doriti.
Carp Mircea, utilizator
Am 35 de ani fara stagiile asimilate. Penalizarea pentru 48 de luni pana la pensie de varsta este 0.5% x 48 ? Stagiile asimilate de 5 ani facultate, armata, medicale intre 2001-2006, etc....... cand mi se mai adauga ? Daca la pensia limita de varsta sunt fff.....multi ani de adunat.
Da..
48X50%=24% penalizare.
Stagiul asimilat mentionat la art.62(3) si 65(3) va intra in calcul la data trecerii la limita de varsta.