Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Locuiesc in Italia si am nevoie să fac un testament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Locuiesc in Italia si am nevoie să fac un testament dar nu găsesc ...

Locuiesc in Italia si am nevoie să fac un testament dar nu găsesc nici un notar ce redactează documente și în română.Cum realizez un testament olografic ce v-a fi recunoscut și v-a avea valabilitate în Romania _
Mulțumesc de răspuns(sunt in imposibilitate de a scrie si semna, dar pot să am persoane ca martori )
Veniți în România
Testamentul olograf oricum mai mult va incurca mostenitorii dar pe lângă asta esențial este ca trebuie sa fie scris integral și semnat de către dvs.Incercati la consulat /ambasada sau dacă nu se poate la un notariat în România.
Daca nu puteti scrie , nu e , nu va fi olograf. Daca vreti autentic, nu trebuie sa gasiti un notar care sa va redacteze în romana.
Bunurile ce le lăsați, unde sunt, în România sau Italia?
gi-jane2, moderator
Sunt toate în Romania ,pe moment nu mă pot deplasa în Romania,nu găsesc notar aici.
Imi este dificil să mă deplasez pe moment,probleme de sănătate