avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Marturiile si declaratiile eludate in dosar penal pot ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Marturiile si declaratiile eludate in dosar penal pot afecta o hotarare definitiva?

Buna seara,
Sunt petent intr-un dosar penal deschis pentru purtare abuzivă. Dupa doi ani in care a stat la Parchetul Militar, dosarul a fost inchis, pe motiv ca fapta nu e prevazuta in Codul Penal. Din 6 martori au fost audiati doar 3, iar in P.V. de motivare a absentei declaratiilor celor 3 se motiveaza doar in legatura cu 2 dintre acestia-care ar sta in Iasi si nu le-ar permite serviciul sa se deplaseze la Bucuresti. Despre al 3-lea martor nici nu se face vorbire, desi l-am indicat inca de la prima declaratie la sectia de politie, fiind prezent la cele intamplate. Mai mult, desi am depus la dosar inregistrari si unul din martorii audiati recunoaste in mare parte ce se aude pe inregistrari, procurorul de la Parchet a dat ordonanta de inchidere a dosarului. Am facut plangere la judecatorul de camera preliminara la Trib. Militar. Aici au avut loc 2 sedinte: la prima nu ajunsese dosarul de la Parchet, deci s-a amanat, iar la a doua am fost chemati eu si intimatul care a si-recunoscut faptele, dar a spus ca se adresa in general, nu cuiva anume- motiv pt care la finalul sedintei s-a propus respingerea plangerii mele. Am depus intre timp un memoriu in care am aratat ca nu s-au audiat toti martorii si ca marturiile celor audiati nu au fost luate in considerare- lucruri pe care le spusesem si in cea de-a doua sedinta. Cu toate acestea, in 14 februarie s-a dat hotarare definitiva cu dezinvestire(?) prin care se inchide dosarul. Azi am studiat dosarul si am observat ca minuta celei de-a 2-a sedinte, in care intimatul si-a recunoscut faptele- lipseste cu desavarsire din dosar, iar hotararea finala e data ca mentinere a deciziei procurorului de la parchet. De la arhiva mi s-a spus ca nici nu a fost redactata acea minuta. Mai pot face ceva pt rejudecarea acestei cauze? E normal sa se treaca peste adevar ca si cand nu ar exista? Multumesc anticipat.