avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Eu si prietenul meu ,am cumparat un teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Eu si prietenul meu ,am cumparat un teren impreuna ...

Buna ziua,
Eu si prietenul meu ,am cumparat un teren impreuna ( in contract 50% fiecare) ,Cum trebuie procedat legal sa avem drepturi egale pentru o eventuala constructie?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: amerie_30 , utilizator 07:46, 9 Martie 2024
Va căsătoriți
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
si daca utilizatorul ar fi barbat, i-ati zice la fel ?
daca voia sa se marite, o facea.
Ultima modificare: Vineri, 23 Februarie 2024
gi-jane2, moderator
Sau nu va casatoriti dar solicitati emiterea autorizatiei de construire pe ambele nume, iar la finalizare obtineti procesul verbal de receptie finala la terminarea lucrarilor pe ambele nume. Ulterior constructia se intabuleaza in cartea funciara pe ambele nume, in cote egale de 1/2 pentru fiecare.


gi-jane2 a scris:

si daca utilizatorul ar fi barbat, i-ati zice la fel ?
daca voia sa se marite, o facea.


Bine ca e mai important sa ne legam printr-o casa, decât printr-o căsătorie. Ca tot la partaj se ajunge.
Nu, nu o făcea, ca nu e suficient sa vrei. Trebuie sa te mai și ceară ăla.
În practica, sunt slabe sanse sa fie trecute doua persoane pe aceeași autorizație.
Bine ca e mai important sa ne legam printr-o casa, decât printr-o căsătorie.

eu nu cred ca se pot compara , in sensul ca nu exista legatura intre casatorie si casa, ca nu se aia ne casatorim , ca sa fie casa in comun si nu e musai sa se sfarseasca la partaj si da, de cele mai multe ori, e suficient ca noi sa vrem.

Alte discuții în legătură

I-am construit casa si acum ma amana AndreeaVecliuc AndreeaVecliuc Buna ziua. Inainte si dupa casatorie am lucrat impreuna cu fostul sot in abatoare in Germania. Am construit o casuta impreuna. Am lucrat amandoi cot la cot. ... (vezi toată discuția)
Intabulare pe baza actului de donatie cristinaada cristinaada Buna ziua, sotul meu a primit prin act de donatie, in timpul casatoriei, de la mama lui un teren si autorizatia de construire emisa pentru construirea unei ... (vezi toată discuția)
După divorț, am rămas împreună de dragul copilului și am construit o casă pe care am amenajat-o din banii mei. fostul soț a trecut-o pe numele lui, cum o pot trece doar pe numele meu? Aurea Aurea Buna seara!Problema mea este urmatoarea:Eu sunt divortata din 2012 dar dupa divort am ramas impreuna pentru copil,mai mult am construit o casa impreuna care am ... (vezi toată discuția)