Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Eu si prietenul meu ,am cumparat un teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Eu si prietenul meu ,am cumparat un teren impreuna ...

Buna ziua,
Eu si prietenul meu ,am cumparat un teren impreuna ( in contract 50% fiecare) ,Cum trebuie procedat legal sa avem drepturi egale pentru o eventuala constructie?
Multumesc
Va căsătoriți
si daca utilizatorul ar fi barbat, i-ati zice la fel ?
daca voia sa se marite, o facea.
gi-jane2, moderator
Sau nu va casatoriti dar solicitati emiterea autorizatiei de construire pe ambele nume, iar la finalizare obtineti procesul verbal de receptie finala la terminarea lucrarilor pe ambele nume. Ulterior constructia se intabuleaza in cartea funciara pe ambele nume, in cote egale de 1/2 pentru fiecare.

gi-jane2 a scris:

si daca utilizatorul ar fi barbat, i-ati zice la fel ?
daca voia sa se marite, o facea.

Bine ca e mai important sa ne legam printr-o casa, decât printr-o căsătorie. Ca tot la partaj se ajunge.
Nu, nu o făcea, ca nu e suficient sa vrei. Trebuie sa te mai și ceară ăla.
În practica, sunt slabe sanse sa fie trecute doua persoane pe aceeași autorizație.
Bine ca e mai important sa ne legam printr-o casa, decât printr-o căsătorie.

eu nu cred ca se pot compara , in sensul ca nu exista legatura intre casatorie si casa, ca nu se aia ne casatorim , ca sa fie casa in comun si nu e musai sa se sfarseasca la partaj si da, de cele mai multe ori, e suficient ca noi sa vrem.