Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, recent am discutat pe mesaje cu o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, recent am discutat pe mesaje cu o fata…prima oara ...

Buna ziua,

recent am discutat pe mesaje cu o fata…prima oara pe whatsapp apoi pe instagram…mi-a trimis filmulete erotice..dupa care..eu am cedat..si am trimis un filmulet..care dispare….dar ea a facut screen recording..si a facut screen shot la contactele mele pe instagram.
Dupa aceea mi-a trimis screen recordingul..si a inceput sa imi ceara bani..pt a nu trimite acel filmulet inregistrat de ea….respectiv…screenshot la conversatiile de pe whatsapp.
Am fost de acord sa ii trimit..apoi a promis ca sterge tot…chiar mi-a trimis un screenrecording cum le sterge…
Dupa o saptamana a inceput din nou..sa imi ceara bani..si sa ma ameninte cu trimiterea lor catre contactele mele ..pe instagram..daca nu ii trimit bani.
Pare ca nu se mai opreste…din acest santaj…am screenshot la conversatiile cu ea (si-a schimbat numarul) ma ameninta ca daca o blochez sau schimb numarul trimite catre cei din lista..
Am si extrasele cum am virat sumele de bani…

Multumesc
Cu dovezile ce le aveti, mesajele in care va ameninta ca trimite poza, chitantele cu banii ce i ati virat depuneti plangere la politie pentru santaj!
Manuela Rășină, administrator
Multumesc, sa zicem..ca trimite acele chestii..catre aceste contacte….nu contravine legii?Oare pot face obiectul unor dovezi ..daca e sa fac plangere?

Nu e nevoie neaparat sa le trimita, e suficient doar ca va ameninta ca o sa le trimita si va cere bani, e infractiunea de santaj care se pedepseste cu inchisoarea, nu asteptati pana le trimite mergeti urgent la politie cu mesajele si dovada ca a ti trimis bani!
Manuela Rășină, administrator
Multumesc mult pt raspuns
Credeti..ca se opreste daca depun plangere..?