avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La recalcularea pensiei ce nr.de puncte se acordă ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La recalcularea pensiei ce nr.de puncte se acordă pentru absolvirea ...

La recalcularea pensiei ce nr.de puncte se acordă pentru absolvirea facultății de 5 ani ?Multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:25, 20 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiecare an de facultate reprezintă 0,25 puncte. Astfel, rezultă 1,25 puncte.
La recalcularea pensiei nu se mai acorda alte puncte pentru cursurile universitare de zi..
Raman cele deja calculate.
La fel valoric ,sau mult mai puțin aşa cum este în cazul grupelor de muncă? Pentru 28 de ani lucrati in grupă ll aveam o mărire a pensiei de 1000 lei ,iar acum 0,25 x28 x 81 lei doar 568 lei.Eram obligați să ieşim la pensie cu 5 ani mai devreme din cauza toxicității,dar acum legea nu se ține cont de acest lucru !

Carp Mircea a scris:

La recalcularea pensiei nu se mai acorda alte puncte pentru cursurile universitare de zi..
Raman cele deja calculate.


Daca sunteti deja pensionar(a) mai aveti tangenta doar cu punctele de stabilitate.
Recalcularea in cazul d-voastra se va face doar pentru stagiul adugat.Adica sporurile nepermanente care nu au intrat in baza de calcul a legii 26/2010 si pentru care s-a retinut si platit CAS.
Bună ziua .Deoarece am lucrat 29 de ani in grupa a ll cred că recalcularea îmi va produce micşorarea pensiei .Greşesc ?

Carp Mircea a scris:

Daca sunteti deja pensionar(a) mai aveti tangenta doar cu punctele de stabilitate.
Recalcularea in cazul d-voastra se va face doar pentru stagiul adugat.Adica sporurile nepermanente care nu au intrat in baza de calcul a legii 26/2010 si pentru care s-a retinut si platit CAS.

Alte discuții în legătură

Buna ziua .am lucrat 28 de ani in grupa a ll de munca. am ieșit ... mcraciun mcraciun Buna ziua .Am lucrat 28 de ani in grupa a ll de munca. Am ieșit la pensie la limita de vârsta.Vă rog sa -mi spuneți cum s-a calculat creșterea pensiei ... (vezi toată discuția)
Numarul de puncte anuale realizate utilizat la calcului punctajului ... c  a c a Numarul de puncte anuale realizate utilizat la calcului punctajului total ramane asa cum a fost stabiliit la data pensionarii cu punctaje procentuale pentru ... (vezi toată discuția)
Perioadele asimilate stagiului de cotizare val16 val16 In decembrie m-am pensionat anticipat partial, urmand ca peste 6 luni sa devin pensionar la limita de varsta. Atunci mi se vor lua in calcul la stabilirea ... (vezi toată discuția)