avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Va rog să-mi spuneți părerea dvs., în ce ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Va rog să-mi spuneți părerea dvs., în ce situație, în baza ...

Va rog să-mi spuneți părerea dvs., în ce situație, în baza cărui articol din legea actuala 263/2010 aș putea să cer recalculare pensie de invaliditate cu valorificarea stagiului de cotizare realizat pe perioada pensiei de invaliditate gr 3? Am sperat ca legea nouă să-mi dea această posibilitate, dar la art 40 alin 1 din normele puse în transparență pe site-ul muncii. nu se prevede nici măcar ca se valorifică la schimbarea de card de invaliditate pentru cei pensionați pe legea 263, deci au rămas în aer aceste cazuri. Adică alte inechități se crează acum între pensionarii de invaliditate pe legea veche și cei care se pensionează pe legea nouă.
Vă rog să mă sfătuiți ce soluții aș avea ca înainte de 1.09.2024 sau după această dată, în ce situație este posibil să mi se recalculeze, să mi se ia în considerare perioada lucrată de când am ieșit la pensie de invaliditate gr 3 ( din 2018 până în prezent)