Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am 64 ani si 8 luni m-am pensionat anticipat la 60 de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am 64 ani si 8 luni m-am pensionat anticipat la 60 de ani , am ...

Am 64 ani si 8 luni m-am pensionat anticipat la 60 de ani , am 4 ani si 6 luni de grupa 2 , conform cu legea 215/2019 se acorda o reducere de 1 an si 4 luni , pensionarea a avut loc inaite de aparitia legii 215/2019 cu 5 luni , pot sa trec la pensie pentru limita de varsta , fara penalizare acum inainte de implinirea varstei de 65 ani ?
Da.
Puteti beneficia de acea reducere de pe legea 215/2019.
Cand m-am pensionat legea care era in vigoare la 4ani si 6 luni de grupa 2 nu prevedea nici o reducere doar la 6 ani de grupa 2 era o reducere de 1 an ,nu trebuie sa se pastreze conditiile initiale ? daca pot conform legii 215/2019 ar trebuii sa mi se recalculeze pensia in urma cu 1 an , data de la care aveam dreptul conform legii 215/2019 ?
Da
Veți fi trecut la limită de vârstă la împlinirea vârstei de 63 ani și 8 luni.
Atenționați casa locală despre acest lucru.
Va rog sa ma iertati ca mai insist , i-am atentionat pe cei de la casa locala si mi-au spus ca nu se aplica retroactiv , mi-au dat un exemplu cu indicile de corectie , mi-au spus ca daca s-ar aplica retroactiv ar trebui sa-mi modifice indicele de corectie de la 1.2 la 1.4 , si nu vor sa ma traca la pensie pentru limita de varsta fara penalizare si nici sa-mi recalculeze pensia retroactiv , daca merg in instanta cum ar trebuii sa-mi motivez actiunea , oare exista cazuri precedente pe la vreo casa de pensie in care a fost acceptata ?
Nici în instanță nu veți câștiga retroactiv, un posibil drept pe care dvs nu l-ați cerut la timp.
Orice drept SE CERE, nu se acordă nesolicitat din oficiu.
Dapix, utilizator