Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare permis suspendat pentru schizofrenie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare permis suspendat pentru schizofrenie paranoidă

Bună ziua. Sper sa nu deranjeze umila mea întrebare, dar am și eu o mica nelămurire în legătură cu permisul meu suspendat. Ideea e ca am schizofrenie paranoida, dar nu prezint niciun simtom și fac parte din cei 25% din cei care trăiesc o viata aproape normala. În 2019 mi-a fost suspendat permisul de conducere de către medicul de familie de atunci. Și nu prea am dat importanta acestui aspect. Acum am fost la IML și de acolo mi se da un bilet de trimitere către specialist.

Intr-adevar, legislația actuala nu permite posesia unui permis de conducere cu aceasta boala, dar exista o mica portiță : "Fac excepţie cazurile în care solicitarea este sprijinită de aprecierea unei autorităţi medicale competente şi, dacă este necesar, de controale medicale regulate.". Am întâlnit o persoana cu tulburare schizoafectiva, ce poseda permis de conducere și face controale regulate după fiecare internare la spitalul de psihiatrie. Întrebarea este următoarea: Unde se specifica în legislație ca răspund penal cei care si-ar da acordul medicii psihiatri? Mulțumesc!
Manuela Rășină, administrator