Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copilul meu are o datorie de 27 000 € la cineva care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copilul meu are o datorie de 27 000 € la cineva care i-a vândut ...

Copilul meu are o datorie de 27 000 € la cineva care i-a vândut o casă în rate. Trebuie să-i achite datoria până în 31 mattie . Menționez că are ipoteca pe casă cu act făcut la notar pentru datoria asta. Persoana care i-a vândut casa acum gasește fel si fel de scuze , și tot amână să meargă la notar să primească banii cu bună înțelegere. Deci concret noi avem banii vrem să ne scăpăm de datorie și ipotecă , vânzătorul tot amână . Ce putem face ? Vă rog să ne ajutați cu o sugestie !
Sorin0909, utilizator
Mergeti la executor și suma se consemnează la cec.
Asta este un tertip pt a pune mana pe casa.
Deci vanzatorul vinde cu ipoteca si apoi nu mai este de gasit pt a primi banii. Cand se implineste termenul, declara nul contractul si cumparatorul a pierdut casa.
Mergeti de urgenta si depuneti banii in contul vanzatorului si apoi la notar cu dovada depunerii.
Mergeti la notarul care a facut actele pentru casa si, in functie de ce prevede contractul de v c, va va indruma ce si cum aveti de facut.
Schema aceasta a aparut dupa 1990 fiind folosita de catre camatari. Ca doar nu o sa traiasca ei din dobinda perceputa de banci. Dupa ce mai cititi o data cu atentie contractul faceti cum au spus antevorbitorii. Timpul lucreaza in defavoarea dumneavoastra in cazul de fata.
faceti programare la notar, il notificati sa vina, va duceti la data programata si daca nu vine, notarul consemneaza ca nu a venit.