Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Drept constructie peste un beci cu alt proprietar
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Drept constructie peste un beci cu alt proprietar

Buna ziua! Se are in vedere o situatie de achizitionare a unui teren curti constructii cu imobil cu amprenta la sol de 62 mp , cu beci inscris in cartea funciara de 24 m si un beci de 20 mp apartinand altei persoane fizice sub cei 62 de metri ,in caz de cutremur/demolare , ce drept de construire ar avea proprietarul celor 62 mp? In acelasi timp daca vechea constructie nu respecta noile reglementari din certificatul de urbanism actual, se mai poate reproduce vechea constructie? Multumesc!
Alexandra Spinulete, utilizator