Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua!Este legal sa mi se ceară inspecția ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua!Este legal sa mi se ceară inspecția tehnica a mașinii ...

Bună ziua!Este legal sa mi se ceară inspecția tehnica a mașinii pentru prelungirea contractului de concesiune a unui loc de parcare pentru persoane cu handicap?
În principiu da. Și juridic, dacă nu anulați in instanta prevederile acelui regulament pentru parcare, votat prin HCL, el e valabil. Și logic e ca un loc de parcare este pentru un vehicul funcțional, mai precis unul care trece de inspecția tehnică periodică. Parcarea nu e un loc de depozitare, pentru rable.

Aveți voie sa depozitați asa ceva pe proprietate privată.
latka, moderator
da, este legal, odata ce regulile (regulamentele) sunt adoptate prin hotarari de consiliu local, aceste hotarari sunt acte cu caracter normativ. Ati identificat vreo exceptie legala de la efectuarea ITPului pt vehicule ale persoanelor cu handicap?
Buna ziua ! Este legal sa fie alocat un loc de parcare pentru o mașină înmatriculata în alt judet in conditiile in care noi cei care locuim in blocul respectiv nu avem .
Cititi regulamentul parcarilor administrate de primarie si va veti lamuri.
Banuiesc ca locul a fost dat pe un numar "local", iar proprietarul a inchiriat apartamentul unui "extra-judetean" sau a pus masina in alt loc ne rezervat.
Daca nu ma insel, in sectorul 3 din Bucuresti nu poti lasa pe locul de parcare dedicat decat autoturismul pentru care a fost dat locul.
Daca apare o masina cu alt numar PIERZI locul de parcare...
Poate ca nu e o idee asa de rea!