Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare anexa detinuta fara acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare anexa detinuta fara acte

Buna ziua!

In anul 2019 am vandut casa de la tara, dar in cuprinsul cadastrului una dintre cladiri era detinuta fara acte. Ea este situata in mijlocul terenului, nu poate altcineva sa aiba acces la ea decat proprietarul.

Din cauza faptului ca era detinuta fara acte in contractul de vanzare-cumparare apare urmatoarea mentiune: "C2-anexa in suprafata de 18 mp, detinuta fara acte, care nu face obiectul vanzarii".

De atunci la DITL trebuie sa platesc impozit pentru aceasta anexa.

As vrea sa cedez aceasta anexa proprietarului de drept (cel care a cumparat terenul si casa) fie printr-un contract, fie prin mutarea rolului fiscal pe numele lui.

Cum se poate proceda? Ma puteti indruma intr-un fel?

Multumesc!
BogdanH, utilizator