avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inlocuire gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inlocuire gard

Buna ziua,
Locuiesc la casa si intre mine si vecini am un gard pe care l-am facut acum circa 18 ani, gard pe care vreau sa-l inlocuiesc cu unul nou. As avea 2 intrebari:
1. Am nevoie de vreun acord (notarial) intre mine si vecini? Gardul il fac numai si numai pe cheltuiala mea;
2. Exsita vreo reglementare cu privire la inaltimea gardului? Intentionez sa-l fac inalt de 2 metri.
Multumesc,
Mihai

Alte discuții în legătură

Construcții - afectarea vecinilor dorinache dorinache Locuiesc într-un oraș în care casele sunt lungi si sunt foarte apropiate iar curțile de aproximativ 4,5-5 metri și la fel de lungi ca și casele,iar ... (vezi toată discuția)
Acordul vecinilor pentru modificarea gardului dintre proprietati??? lili7 lili7 In cazul in care doresc sa renovez prin modificarea aspectului exterior si formei, gardul care imprejmuieste proprietatea mea(gard construit excusiv de noi), ... (vezi toată discuția)
Executie gard lim de proprietate radubogdan radubogdan As dori sa stiu ce prevederi exista in codul civil privind executia unui gard pe limita de proprietate intre proprietati ,daca este intr-adevar necesar un ... (vezi toată discuția)