avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, ca angajat am dreptul la concediu fără ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, ca angajat am dreptul la concediu fără plată ...

Bună ziua,ca și angajat am dreptul la concediu fără plată pentru rezolvarea situațiilor personale ?
Există vreo lege din codul muncii care descrie detalii legate despre acest aspect ?
Am anunțat atât directorul companiei cât și Hr-ul ,Hr-ul a contactat una dintre șefele de departament spunându-i că nu e posibil să se acorde
Am cautat și pe internet în legătură cu acest aspect și rezultatele sunt puțin dificil de interpretat
Buna ziua, potrivit art. 153 din Codul Muncii:

(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.

(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Aveti dreptul, dar acesta este acordat in baza regulamnetul intern sau al ccm aplicabil..verificati aceste documente.
Ideea este că am acordul scris al directorului în a îmi lua Concediu fără plată,fără niciun fel de problemă, doar una dintre doamnele șefe tot spune nu și nu ..

Cornel Vasile a scris:

Aveti dreptul, dar acesta este acordat in baza regulamnetul intern sau al ccm aplicabil..verificati aceste documente.

Vă mulțumesc mult pentru articolul de lege

Alina-Andreea Plugaru a scris:

Buna ziua, potrivit art. 153 din Codul Muncii:

(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.

(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Daca Directorul a semnat, atunci acea sefa nu are ce face.