Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit si taxe la un comision de 100000 euro primit ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit si taxe la un comision de 100000 euro primit de o persoană fizica de la un srl

Buna ziua,cer scuze,sper sa nu deranjez sau ca indraznesc prea mult,v as ruga daca se poate sa mi raspundeti la o intrebare.La un comision de 100000 euro primit de o persoana fizica de la un SRL in baza unui contract de intermediere a unei tranzactii,ce taxe si impozite se percep?Multumesc anticipat.

Stima

V.Aurelian
in baza a ce forma de organizare primeste persoana fizica suma de 100.000 euro ? E o tranzactie ocazionala din care primeste acel comision? sau are continuitate ?
In baza unui contract de intermediere si da e ocazionala.

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

in baza a ce forma de organizare primeste persoana fizica suma de 100.000 euro ? E o tranzactie ocazionala din care primeste acel comision? sau are continuitate ?

Nu are continuitate.

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

in baza a ce forma de organizare primeste persoana fizica suma de 100.000 euro ? E o tranzactie ocazionala din care primeste acel comision? sau are continuitate ?

se va retine atunci 10% impozit de catre SRL iar persoana fizica va depune Declaratia unica pe CNP unde va plati CASS la 24 salarii minime adica 10% (24 x 3300) = 7920 lei.
Am presupus ca e pe 2024 ,
Cas ul nu?

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

se va retine atunci 10% impozit de catre SRL iar persoana fizica va depune Declaratia unica pe CNP unde va plati CASS la 24 salarii minime adica 10% (24 x 3300) = 7920 lei.
Am presupus ca e pe 2024 ,