Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venituri 2023 persoana pensionara
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venituri 2023 persoana pensionara

Buna ziua. In anul 2023 mama mea a avut un venit lunar de 1875 lei (din pensii). Tot in anul 2023, a vandut o proprietate la pretul de 5000 euro. Deci a obtinut si un venit suplimentar in afara pensiilor. Trebuie sa prezinte declaratie de venit pentru anul fiscal 2023?
Formulez aceasta consultare pentru a o indruma, ca nu cumva sa aiba probleme cu ANAF
george-neagu, moderator
Nu are nicio obligatie de declarare la ANAF a acestor venituri prin Declaratie unica
Buna ziua. Sigur? In anul 2014 si-a vandut actiunile de la fondul de proprietate iar pretul ia fost platit in contul bancar. La 4 ani ia venit impunere de la ANAF pe motiv ca nu a declarat venitul obtinut. A trebuit sa plateasca amenda, penalizare, substantiala
cuziamusia, utilizator
aia e altceva. Ati zis ca a avut venituri din vanzarea unui bun nu din investitii . Nu le confundati va rog. Au tratamente fiscale diferite.
Din vanzarea actiunilor la fondul de proprietate Moldova primite de la statul roman atunci dupa revolutie a obtinut ceva venit cand le-a vandut in 2014, chiar inainte de decesul tatei si a folosit banii pentru inmormantarea lui si cheltuilelile aferente de dupa acea. Nu a stiut ca trebuiesc declarate, Nu a declarat si a fost sanctionata dur de ANAF. Practic a pierdut aproape tot venitul obtinut.
In 2023 a vandut o proprietate la pretul de 5000 euro, in afara de venitul din pensii de aproape 1900 lei lunar. Deci in acest caz sigur ca nu trebuie sa faca declaratie de venit pentru 2023? Multumesc anticipat pentru raspuns.
cuziamusia, utilizator
daca venitul e din vanzarea unei proprietati nu se declara in Declaratia unica. Impozitul se retine la notar cand se face contractul autentic.