avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venituri 2023 persoana pensionara
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venituri 2023 persoana pensionara

Buna ziua. In anul 2023 mama mea a avut un venit lunar de 1875 lei (din pensii). Tot in anul 2023, a vandut o proprietate la pretul de 5000 euro. Deci a obtinut si un venit suplimentar in afara pensiilor. Trebuie sa prezinte declaratie de venit pentru anul fiscal 2023?
Formulez aceasta consultare pentru a o indruma, ca nu cumva sa aiba probleme cu ANAF
Ultima modificare: Duminică, 7 Aprilie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: cuziamusia , utilizator 16:09, 15 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are nicio obligatie de declarare la ANAF a acestor venituri prin Declaratie unica
Buna ziua. Sigur? In anul 2014 si-a vandut actiunile de la fondul de proprietate iar pretul ia fost platit in contul bancar. La 4 ani ia venit impunere de la ANAF pe motiv ca nu a declarat venitul obtinut. A trebuit sa plateasca amenda, penalizare, substantiala
Ultima modificare: Miercuri, 10 Aprilie 2024
cuziamusia, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
aia e altceva. Ati zis ca a avut venituri din vanzarea unui bun nu din investitii . Nu le confundati va rog. Au tratamente fiscale diferite.
Din vanzarea actiunilor la fondul de proprietate Moldova primite de la statul roman atunci dupa revolutie a obtinut ceva venit cand le-a vandut in 2014, chiar inainte de decesul tatei si a folosit banii pentru inmormantarea lui si cheltuilelile aferente de dupa acea. Nu a stiut ca trebuiesc declarate, Nu a declarat si a fost sanctionata dur de ANAF. Practic a pierdut aproape tot venitul obtinut.
In 2023 a vandut o proprietate la pretul de 5000 euro, in afara de venitul din pensii de aproape 1900 lei lunar. Deci in acest caz sigur ca nu trebuie sa faca declaratie de venit pentru 2023? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Ultima modificare: Joi, 11 Aprilie 2024
cuziamusia, utilizator
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca venitul e din vanzarea unei proprietati nu se declara in Declaratia unica. Impozitul se retine la notar cand se face contractul autentic.

Alte discuții în legătură

Cass la venituri din chirii giurgiu lacramioara giurgiu lacramioara Buna ziua! Am pensie de boala in valoare de 1575 si am si venituri din chirii in valoare de 2100 lei pe luna.. Acum mi se impune sa platesc contributie la ... (vezi toată discuția)
Am cumparat in 2023 actiuni de 10000 euro si le-am vandut valinv valinv buna ziua, am cumparat in 2023 actiuni de 10000 euro. le-am vandut in 2023 cu 20000 euro, deci profit 10000 euro. din cei 10000 am cumparat alte actiuni. ... (vezi toată discuția)
Fiscalitate-declarare venituri din vanzari de actiuni LivioA LivioA Buna ziua, As dori sa stiu cand se declara veniturile din vanzarea de actiuni daca aceasta vanzare s-a produs in luna februarie 2023 ? -> In declaratia ... (vezi toată discuția)