Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este legal termenul în care am transmis plângerea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este legal termenul în care am transmis plângerea pentru durata ...

În ianuarie 2024, Prim procurorul Parchetului de pe lângă Judecătorie a emis Ordonanta de clasare (prescrierea faptei). În termen, in temeiul art 339, alin 4 din Ccp, am depus plângere împotriva Ordonanței de clasare la Prim procurorul Parchetului de pe lângă Tribunal. Plângerea este respinsa ca fiind nefondată.
La aceeași data cu plângerea împotriva ordonanței de clasare (deci Înainte de a primi răspunsul la plângere) am transmis plangere la Judecătorie pentru durata procesului.
Între timp s-a deschis un nou proces având ca obiect "plângere soluţii de neurmărire/netrimitere judecată (art.340 NCPP)"?
Plângerea privind durata procesului este tardiva? Ea a fost depusa după emiterea ordonanței de clasare cu drept de contestare, în aceeași zi cu plângerea împotriva Ordonanței de clasare.
De ce exista o noua cauza având ca obiect "plângere soluţii de neurmărire/netrimitere judecată (art.340 NCPP)"?
Mulțumesc
Cornely, utilizator
Contestatia durata proces este ramasa fara obiect. Petitia dvs a fost in mod just considerata/recalificata din contestatie durata proces in plangere impotriva solutiei de clasare, fapt ce este in avantajul dvs, pentru ca daca hartia depusa de dvs ar fi fost considerata in continuare contestatie durata proces ar fi fost tardiv formulata intrucat procesul penal in faza de urmarire penala s-a finalizat prin ordonanta procurorului. Or, impotriva acelei ordonante nu mai aveati decat calea de la art 340 cpp.
Va mulțumesc pentru răspuns. Eu am crezut ca exprimandu-mi nemultumirea fata de Ordonanta procurorului în temeiul art 339, procesul penal nu se finalizeaza prin ordonanta acestuia. Atunci ce rost mai are calea de atac mentionata la finalul ordonantei respective, daca procesul penal oricum s-a finalizat prin acea ordonanta?

trandafir2 a scris:

Contestatia durata proces este ramasa fara obiect. Petitia dvs a fost in mod just considerata/recalificata din contestatie durata proces in plangere impotriva solutiei de clasare, fapt ce este in avantajul dvs, pentru ca daca hartia depusa de dvs ar fi fost considerata in continuare contestatie durata proces ar fi fost tardiv formulata intrucat procesul penal in faza de urmarire penala s-a finalizat prin ordonanta procurorului. Or, impotriva acelei ordonante nu mai aveati decat calea de la art 340 cpp.

Exista o succesiune de faze si etape procedurale. In cazul dvs, procesul penal a debutat si s-a aflat in faza de urmarire penala.
S-a emis de catre procurorul de caz (probabil prim procurorul parchetului dupa cum ati scris mai sus) o ordonanta de clasare.
Impotriva acelei ordonante ati formulat plangere la procurorul ierarhic superior. Procurorul ierarhic superior v-a respins plangerea ca nefondata. Aveati 20 de zile, sa faceti plangere la judecatorul de camera preliminara. Ati valorificat termenul de 20 de zile? Probabil ca nu. Daca nu, ordonanta procurorul ierarhic superior a ramas definitiva si procesul penal s-a incheiat odata cu faza de urmarire penala.
Sens in care, acea contestatie durata proces a ramas fara obiect. De ce? Pentru ca procesul penal s-a terminat, or dvs tocmai asta reclamati prin contestatie, faptul ca procesul penal dureaza prea mult. Dar iata ca, procesul penal s-a finalizat, deci contestatia durata proces a ramas fara obiect.
Desi ar trebuit sa va bucurati ca procesul s-a finalizat, totusi nu va bucurati pentru ca nu s-a finalizat in sensul dorit de dvs. Stiu.
Concluzia (si deja ma repet), petitia depusa de dvs si considerata plangere impotriva solutiei de clasare (via mentinerii solutiei de catre procurorul ierarhic superior) este un fapt care va ajuta.
Da, am valorificat cele 20 de zile si am depus ȘI plangere la judecatorul de camera preliminara. Mai mult, s-a deschis un alt proces de neurmărire penală. De aceea nu înțeleg afirmatia "procesul s-a finalizat" iar plângerea pentru durata acestui nu mai are obiect.
Mulțumesc

trandafir2 a scris:

Exista o succesiune de faze si etape procedurale. In cazul dvs, procesul penal a debutat si s-a aflat in faza de urmarire penala.
S-a emis de catre procurorul de caz (probabil prim procurorul parchetului dupa cum ati scris mai sus) o ordonanta de clasare.
Impotriva acelei ordonante ati formulat plangere la procurorul ierarhic superior. Procurorul ierarhic superior v-a respins plangerea ca nefondata. Aveati 20 de zile, sa faceti plangere la judecatorul de camera preliminara. Ati valorificat termenul de 20 de zile? Probabil ca nu. Daca nu, ordonanta procurorul ierarhic superior a ramas definitiva si procesul penal s-a incheiat odata cu faza de urmarire penala.
Sens in care, acea contestatie durata proces a ramas fara obiect. De ce? Pentru ca procesul penal s-a terminat, or dvs tocmai asta reclamati prin contestatie, faptul ca procesul penal dureaza prea mult. Dar iata ca, procesul penal s-a finalizat, deci contestatia durata proces a ramas fara obiect.
Desi ar trebuit sa va bucurati ca procesul s-a finalizat, totusi nu va bucurati pentru ca nu s-a finalizat in sensul dorit de dvs. Stiu.
Concluzia (si deja ma repet), petitia depusa de dvs si considerata plangere impotriva solutiei de clasare (via mentinerii solutiei de catre procurorul ierarhic superior) este un fapt care va ajuta.

Nu mai citati mesajele imediat anterioare, mai ales cand sunt doar doi participanti la discutie, pentru ca oricum se intelege ca raspundeti celui care v-a raspuns anterior. Se incarca discutia inutil si este greu de parcurs.

2) Ceea ce scrieti in ultimul mesaj ( am valorificat cele 20 de zile si am depus ȘI plangere la judecatorul de camera preliminara ), nu ati spus clar de la inceput in primul mesaj. Recititi-va primul mesaj. Nu se poate ghici ca prin „plângerea împotriva ordonanței de clasare” se intelege plângerea împotriva ordonanței de clasare formulata catre judecatorul de camera, ci se intelege ca vorbiti despre plângerea împotriva ordonanței de clasare formulata catre procurorul ierarhic superior.
Apoi, la fraza 3, adresati o intrebare ,,, Între timp s-a deschis un nou proces având ca obiect "plângere soluţii de neurmărire/netrimitere judecată (art.340 NCPP)"? In opinia mea, nu trebuia pus semnul ? acolo, sau poate ca ati avut altceva in vedere,, nu stiu

Adica, ce vreau sa va spun, este ca daca nu explicati bine si clar inca de la inceput, discutia se incurca si o ia pe aratura.
Mai mult dupa ce v-am explicat, cat de cat clar spun eu, care ar fi fazele procesuale ale situatiei dvs, in loc sa trageti o concluzie simpla, insistati acum fara o eficienta pe o expresie anterioara din text ("procesul s-a finalizat"), ca si cum, acum asta ar fi problema principala.
Repet in alte cuvinte, am spus ca "procesul s-a finalizat" pentru ca nu a reiesit clar din primul dvs mesaj ca s-a facut si plângerea împotriva ordonanței de clasare formulata la judecatorul de camera. Oricine poate trage o concluzie simpla, ca dupa trecerea celor 20 de zile procesul se finalizeaza si asa si este. Nu puteam ghici ca ati facut si plangere la judecatorul de camera preliminara. Prima data cand ati folosit cuvantul judecator de camera preliminara a fost in ultimul mesaj.