Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Am următoarea situație. Sunt casatorita ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Am următoarea situație. Sunt casatorita si in timpul ...

Buna ziua. Am următoarea situație. Sunt casatorita si in timpul casniciei am achiziționat prin credit un apartament pentru părinții mei, achitat de ei, de la avans pana la rate. In caz de divorț, se poate demonstra ca soțul nu are dreptul la acest apartament fiind achitat exclusiv de părinții mei?
Abcd123456, utilizator
La credit cine este CO-DEBITOR (co-împrumutat) sau GIRANT`?? Este credit imobiliar`?
Aveți în plan să divorțați`?
Dapix, utilizator
Este credit imobiliar într-adevăr si eu sunt co-debitor. Da, urmează un divorț.

Dapix a scris:

La credit cine este CO-DEBITOR (co-împrumutat) sau GIRANT`?? Este credit imobiliar`?
Aveți în plan să divorțați`?

Da, se poate rasturna prezumtia de contributie egala la achizitia acelui imobil.
Este de preferat sa locuiasca direct parintii dvs in acel imobil, daca a fost cumparat pentru dansii.
Daca in schimb, in acel imobil locuiti dvs cu sotul, atunci lucrurile devin complicate.
Contactati un avocat si discutati in detaliu apararea/pretentia juridica prin raportarea la situatia reala si efectiva a dvs
Mulțumesc mult pentru răspuns! Părinții mei locuiesc deja in apartamentul respectiv.

Manuela Rășină, administrator
Exista extrase bancare din care sa rezulte ca parintii dvs au platit atat avansul, cat si ratele?

Problema o veti solutiona nu in cadrul procesului de divort, ci a celui de partaj. Consultati avocat ca situtia nu e tocmai usoara.

Ca principiu, imobilul dobandit in timpul casatoriei este bun comun, la fel si creditul bancar este datorie comuna. Chiar si in situatia in care parintii platesc ratele, trebuie deovedit ca le platesc pt ei si nu pt dvs ca familie.