avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Am următoarea situație. Sunt casatorita ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Am următoarea situație. Sunt casatorita si in timpul ...

Buna ziua. Am următoarea situație. Sunt casatorita si in timpul casniciei am achiziționat prin credit un apartament pentru părinții mei, achitat de ei, de la avans pana la rate. In caz de divorț, se poate demonstra ca soțul nu are dreptul la acest apartament fiind achitat exclusiv de părinții mei?
Ultima modificare: Luni, 15 Aprilie 2024
Abcd123456, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La credit cine este CO-DEBITOR (co-împrumutat) sau GIRANT`?? Este credit imobiliar`?
Aveți în plan să divorțați`?
Ultima modificare: Luni, 15 Aprilie 2024
Dapix, utilizator
Este credit imobiliar într-adevăr si eu sunt co-debitor. Da, urmează un divorț.

Dapix a scris:

La credit cine este CO-DEBITOR (co-împrumutat) sau GIRANT`?? Este credit imobiliar`?
Aveți în plan să divorțați`?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, se poate rasturna prezumtia de contributie egala la achizitia acelui imobil.
Este de preferat sa locuiasca direct parintii dvs in acel imobil, daca a fost cumparat pentru dansii.
Daca in schimb, in acel imobil locuiti dvs cu sotul, atunci lucrurile devin complicate.
Contactati un avocat si discutati in detaliu apararea/pretentia juridica prin raportarea la situatia reala si efectiva a dvs
Mulțumesc mult pentru răspuns! Părinții mei locuiesc deja in apartamentul respectiv.

Ultima modificare: Marți, 16 Aprilie 2024
Manuela Rășină, administrator
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista extrase bancare din care sa rezulte ca parintii dvs au platit atat avansul, cat si ratele?

Problema o veti solutiona nu in cadrul procesului de divort, ci a celui de partaj. Consultati avocat ca situtia nu e tocmai usoara.

Ca principiu, imobilul dobandit in timpul casatoriei este bun comun, la fel si creditul bancar este datorie comuna. Chiar si in situatia in care parintii platesc ratele, trebuie deovedit ca le platesc pt ei si nu pt dvs ca familie.

Alte discuții în legătură

Partaj avand credit imobiliar FlorinM2386 FlorinM2386 Buna ziua, Am contractat alaturi de sotie (eu in calitate de imprumutat si ea in calitate de garant), 2 credite. Primul a fost un credit imobiliar (la care ... (vezi toată discuția)
Achitare credit casa dupa casatorie Ciubotzel Ciubotzel Buna ziua! Am si eu o mica intrebare si sunt sigur ca cineva de pe acest forum ma poate ajuta! :) Sora mea a luat acum 1 an un apartament pt care a dat 20% ... (vezi toată discuția)
Partaj apartament coproprietari Alex265 Alex265 Eu si sotul suntem co-proprietarii unui apartament achizitionat in timpul casatoriei, pt care pana acum am contribuit in felul urmator: - avans: el - 20%, eu ... (vezi toată discuția)