Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... prin Ordonanta de urgenta 49/2001 se modifica legea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

prin Ordonanta de urgenta 49/2001 se modifica legea 19/2000, ...

prin Ordonanta de urgenta 49/2001 se modifica legea 19/2000, articolul 38 si alin 4 devine - Perioadele asimilate prevazute la alin 1 se valorifica pentru obtinerea prestatiilor de asigurari sociale prevazute de de prezenta lege (anterior escria se valorifica numai pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta, de invaliditate si de urmas.) In normele de aplicare ale legii 19/2000 exista la pct.41-perioadele asimilate stagiului de cotizare, prevazut de lege sunt: .....b)perioadele necontributive care au constituit vechime in munca utila la pensie in baza legislatiei anterioare intrarii in vigoare a legii ....si se enumera aici si perioadele in care s-a beneficiat de ajutor de somaj si/sau ajutor de integrare profesionala prevazute de Legea 1/1001, republicata cu modificarile ulterioare.
Mi se pare ca somajul inainte de 2001 si concediile medicale sunt trecute la drepturi de asigurari sociale si se aplica legea 19/2000 si normele ei de aplicare si se tine cont de acestea si in noua lege a pensiilor din moment ce sunt trecute ca perioade necontributive sau asimilate pe deciziile emise pana acum, decizii care se pregatesc sa se plieze pe noua lege.
Normele de aplicare ale legii 19/2000, aparute in M.O. 237/10 mai 2001 raman in vigoare din 1 septembrie cand se aplica legea 360/2023 ?
Normele de aplicare ale legii nr. 19/ 2000 au fost abrogate la data aparitiei legii nr. 263/ 2010 si a Normelor de aplicare ale acesteia aprobate prin HG nr. 257/ 2011.
Asa ar fi logic. Dar unde scrie în kegea 360/2023 sau în normele ei de aplicare ca somajul înainte de 2001 este stagiu asimilat sau necontrobutiv și se aduna doar la.limita de vârstă.? Ma gândeam ca este legat de ce au scris în legile și normele anterioare, cum ar fi de ex. Legea 19/2000.
Nu e vorba doar de logica, ci de actiune concreta, legala in final.
Dar pe kegea 263/2010, de ex, vine avea sub 5 ani grupa II se calcula doar reducerea varstei de pensionare, nu se considera și stagiu de cotizare perioada suplimentara data de grupa, conform unui articol din legea 3/1977, abrogata și ea de mult. Ma gândeam ca după același algoritm se vehiculează și ideea ca somajul dinainte de 2001 este stagiu asimilat, necontributiv.
In cazul in care o persoana a beneficiat de indemnizatie de somaj intr-o anumita perioada de timp, acea perioada va fi considerata vechime in munca numai daca drepturile aferente s-au primit sub imperiul Legii 1/1991, deoarece, potrivit art. 15 din acest act normativ, perioada pentru care o persoana este indreptatita sa primeasca ajutor de somaj sau de integrare profesionala constituie vechime in munca.

Vi s-a mai dat nu stiu cate raspunsuri pe aceasta tema .. c.a.s pentru indemnizatia se somaj se platea de AJOFM.

plata c.a.s., in opinia mea, inseamna perioada contributiva.