Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... continuarea activitatii dupa implinirea varstei de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

continuarea activitatii dupa implinirea varstei de pensionare ...

continuarea activitatii dupa implinirea varstei de pensionare
Daca o persoana indepliniste conditiile de pensionare pentru limita de varsta in luna mai 2024, isi depune dosarul la casa de pensii in vederea pensionarii, dar solicita incheierea unui contract individual de munca cumul cu pensia. Este legal incheierea unui contractindividual de munca cumul cu pensia?( mentionez ca este vorba de institutie publica.)
Va ro si temeiul legal. Multumesc!
Nu mai poate incheia un nou c.i.m., intrucat va trebui organizat concurs pentru ocuparea acelui post.
Multumesc! Dar acel post in urma concursului poate fi ocupat de o persoana pensionata in 2024.Vreau sa aflu daca este legal cumul cu pensia pentru o persoana care a fost pensionata sau care indeplineste conditiile de pensionare in 2024.
Da, poate fi ocupat de o persoana pensionata in 2024.

Legea 263/2010 / Legea 360/2023 permit cumulul pensiei cu salariul.
Multumesc mult!
buna ziua, imi spuneti va rog articolul din lege(temeiul legal) care permite cumulul cu pensia din 01.09.2024

multumesc mult