Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am câștigat recent un proces în instanță ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am câștigat recent un proces în instanță împotriva unui ...

Am câștigat recent un proces în instanță împotriva unui deținător de câine rasă periculoasă, acel câine m-a mușcat când a fost lăsat liber pe stradă. Acum inculpatul a făcut apel. În cazul unui proces de apel, când trebuie depusă întâmpinarea? Trebuie să o depun înainte de procesul de apel sau după prima înfățișare în fața instanței de apel? Apreciez orice informație sau sfat în această privință. Mulțumesc! Precizez ca nu am avocat care sa ma reprezinte.
Dupa primirea cererii de apel, respectiv a motivelor de apel, presedintele instantei care a pronuntat hotararea atacata va dispune comunicarea lor intimatului, impreuna cu copiile certificate de pe inscrisurile alaturate si care nu au fost infatisate la prima instanta, punandu-i-se in vedere obligatia de a depune la dosar intampinare in termen de cel mult 15 zile de la data comunicarii.
Bună ziua, încă nu am primit cererea de apel, aștept, in cazul de față. Mulțumesc pentru răspuns.

Cornel Vasile a scris:

Dupa primirea cererii de apel, respectiv a motivelor de apel, presedintele instantei care a pronuntat hotararea atacata va dispune comunicarea lor intimatului, impreuna cu copiile certificate de pe inscrisurile alaturate si care nu au fost infatisate la prima instanta, punandu-i-se in vedere obligatia de a depune la dosar intampinare in termen de cel mult 15 zile de la data comunicarii.

Bună ziua, încă nu am primit cererea de apel.
Aș putea depune și eu apel? În care să solicit instanței superioare:
Revizuirea sumei acordate ca daune compensatorii și majorarea acesteia conform prejudiciului suferit;
Dispunerea executării integrale a pedepsei aplicate inculpatului conform hotărârii inițiale. Și dacă există potențiale repercusiuni în cazul unui apel, mă refer pentru mine ca și victima.
Mulțumesc.

Cornel Vasile a scris:

Dupa primirea cererii de apel, respectiv a motivelor de apel, presedintele instantei care a pronuntat hotararea atacata va dispune comunicarea lor intimatului, impreuna cu copiile certificate de pe inscrisurile alaturate si care nu au fost infatisate la prima instanta, punandu-i-se in vedere obligatia de a depune la dosar intampinare in termen de cel mult 15 zile de la data comunicarii.

Singura sanctiune care ar fi pentru dvs, ca daca vi se respinge apelul, veti fi obligata sa-i platiti partii adverse cheltuielile de judecata.

Alegerea va apartine.
Dar si daca se admite in parte apelul lui, tot veti plati jumatate din cheltuielile lui de judecata.

Deci aveti grija cum redactati in termen INTAMPINAREA.
Dapix, utilizator
Nu ati discutat cu niciun avocat, macar sa vedeti cum sa va orientati in dosar? Macar sa stiti ce va asteapta?
Apel puteti face, vedeti termenul, insa depinde daca veti putea dovedi. Uneori riscati cheltuieli de judecata daca faceti apel asa, ca sa vedeti daca se putea obtine in plus.