Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua , as dori și eu sa știu ce tip de cerere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua , as dori și eu sa știu ce tip de cerere /foaie ...

Bună ziua , as dori și eu sa știu ce tip de cerere /foaie ar trebuii sa completez prin care sa arate ca nu mi abandonez copiii, țin sa menționez ca sunt cununata civil cu tatăl copiilor având împreună doua fetite una 3 ani jumate respectiv 1 an și 4 luni . Ruptura relației a început de o perioada bună timp în care existau doar certuri din anumite motive, consumul de alcool și neatenția pe care o oferea au dus la decizia mea de a pleca , dar fără copii pentru ca eu nu am condiții pentru o buna creștere a copiilor și as vrea sa muncesc pentru a face aceste condiții și după sa mi iau copiii . Dar as vrea sa știu cum as putea sa fac sa plec de la soț dar fără ca el sa ma bage la abandon
Nu ati abandonat copiii, i-ati lasat in grija cuiva. Totusi, cu copiii nu jucam ping pong, acum lasa-i aici, maine vin la mine ca ma redresez eu.
Copiii trebuie sa aiba stabilitate, sa stea acolo unde cineva ii ingrijeste continuu. Vorbiti cu un avocat, va fi extrem de greu sa luati copiii sa locuiasca la dv.
Dacă ați lăsat copii în grija tatălui, acolo ar trebui să rămână până la majorat.
Așa ar fi corect, legal și moral, pentru că nu-i normal cum gândiți acum dvs.

Puteți cere domiciliul copiilor la dvs, doar dacă se schimbă împrejurările.
Cum va spus mai sus și Doamna avocat, copii au nevoie de stabilitate, ori la un părinte, ori la celălat, chiar de la separarea soților.
Ar mai fi întrebarea: tatăl vrea și are condiții pentru a crește copiii? Dacă nu, copiii vor fi îngrijiți de stat.
caplimpede778899, utilizator
Dvs nu aveti condiții sa ii creșteți, dsr ii lasati în grija unui alcoolic, tare asta.
gi-jane2, moderator
Partea cu abandonul a întrebării are rezonanțe de prin 1983. Dacă acum îl părăsiți pe soț, e treaba dumneavoastră. Legat de abandonarea copiilor, îi lăsați la fosta locuință comună cu tatăl, nu îi abandonați. Doar acest fapt nu vă decade din drepturile părintești, mai trebuie dovedite și altele. Mai ales că la ora actuală încredințarea către un părinte nu mai este regula, ci excepția. Chiar și atunci când părinții locuiesc separat și copiii au domiciliul, firesc, la unul dintre ei, se aplică ceea ce popular se numește "custodie comună". A, schimbarea adresei locuinței copiilor de la tată la dumneavoastră s-ar putea să va fie refuzată în viitor, mai ales dacă redresarea o să vă ia câțiva ani, dar asta nu ține de drepturile dumneavoastră, ci de interesul superior al copiilor.