Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Credit ipotecar avans 15% sau 25%
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Credit ipotecar avans 15% sau 25%

Buna ziua. In 2020, inainte de casatorie am cumparat prin programul Noua Casa un apartament. In 2023 m-am casatorit. Acum, impreuna cu sotul dorim sa mai acesam un credit imobiliar pentru o casa. Stiu ca legea spune ca daca ai deja un imobil achizitionat prin credit imobiliar, la al doilea avansul e de 25%. Intrebarea mea este: daca sotul aplica pentru credit, cu mine ca si coplatitor/garant, trebuie sa plateasca 25% avans? Se ia in considerare apartamentul achizitionat de mine inainte de casatorie? Multumesc
paulescuarina, utilizator