avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună tuturor și mult respect!Am 55 de ani, handicap ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună tuturor și mult respect!Am 55 de ani, handicap grad II ...

Bună tuturor și mult respect!Am 55 de anu,handicap grad II accentuat,permanent(fără revizuire),35 de ani grad de cotizare și vechime în munca,cu mai mult de 2/3 vechime în grad de handicap.Am dreptul sa ma pensionez cu 10 ani mai devreme(55 de ani,în loc de 65).Trebuie sa anunț eu angajatorul sau după ce primesc decizia de pensie?(cererea la Casa de Pensii cu actele necesare,am depus-o pe 19.04.2024.).Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:08, 25 Aprilie 2024
1. Nu mai deschideti mai multe topicuri legate de aceeasi problema.

2. Daca ati depus dosarul pentru pensie de invaliditate , atunci vedeti raspunsul primit in acest topic
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ultima modificare: Joi, 25 Aprilie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? DanOltean DanOltean Sunt nascut la 16.12.1964 si am din nastere coxartroza congenitala la piciorul stang. Ma intereseaza cand pot iesi la pensie mentionez faptul ca am lucrat 27 ... (vezi toată discuția)
Noua limita de pensionare a persoanelor cu handicap accentuat (grad. ii) florina2769 florina2769 Am 43 de ani,15 ani lucrati si as dori sa stiu daca ma pot pensiona dupa noua lege data la sfarsitul anului 2012\\inceputul anului 2013.Nu stiu exact daca a ... (vezi toată discuția)
Pensie bobuonisei bobuonisei Stimati domni, Sunt persoana cu handicap de gradul II inca de la nastere, am 45 ani si o vechime in munca de 22 ani si 4 luni. As dori sa stiu daca in aceste ... (vezi toată discuția)