Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună seara, Vin și eu cu un subiect mai complex. Am ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună seara, Vin și eu cu un subiect mai complex. Am un băiat ...

Bună seara,

Vin și eu cu un subiect mai complex. Am un băiat în vârstă de 24 ani, muncește.. de câteva luni vorbește cu o fata pe internet (asa cred) care nu s au văzut niciodată fizic, nici pe video măcar.. doar mesaje. După ceva timp fata respectiva a început sa se plângă de niște probleme de sănătate și bineînțeles băiatul meu atasandu-se de ea, a ajutat-o cu o suma de bani. Acea suma de bani a fost din împrumuturi de la bănci online (ifn uri) și acum are probleme el. Am citit toată conversația lui cu ea, am nr ei, adevărul este ca nu l-a obligat sa facă împrumuturi, nu i-a cerut împrumut, nimic..totul a venit din partea băiatului meu, însă ea l-a învățat ce și cum sa facă și la ce firme, l-a încurajat.

Vreau sa va întreb sincer: ați mai trecut prin situație de genul ? Dacă acea fata defapt este un cont fals de băiat care a încercat doar sa îl păcălească pe băiatul meu și sa ceara bani ? Am pana și tranzacțiile de la banca cum i-a trimis pe contul ei/lui bancar sumele de bani.

Dacă ma duc la politie cu pozele cu conversația lor, oare am șanse sa se facă o ancheta și sa se afle dacă e cont fals sau nu ? Sunt dovezile destul de plauzibile (doar o conversație pe wapp) cât sa verifice contul bancar al cui e s.a.m.d sa se demonstreze daca e cont fals sau real și se poate pedepsi cumva ?

Mulțumesc.
E 100% inselatorie, tot inselatorie e si daca la celalant capat e o femeie. Baiatul trebuie sa depuna plangere, dvs. nu aveti pt. ce depune plangere.
Am înțeles, o sa îl încurajez pe băiatul meu sa facă o plângere la politie dar credeți ca la noi se va ocupa cineva? Am doar nr lui/ei , tranzacțiile ce le-a trimis la persoana respectiva și sumele și conversațiile de pe whatsapp. Durează sa se deschidă o ancheta de genul ? Se va ocupa cineva cu adevărat sa se afle cui aparține acel cont bancar și acest cont dacă este real sau fals ?

usr22 a scris:

E 100% inselatorie, tot inselatorie e si daca la celalant capat e o femeie. Baiatul trebuie sa depuna plangere, dvs. nu aveti pt. ce depune plangere.

Cu siguranta se va ocupa cineva, trebuie facuta plangere. Daca mai pastreaza legatura cu persoana respectiva veti vedea ca se va "plange" din nou... E bine daca ati gasi un avocat sa vada mesajele si extrasele de cont si sa va faca plangerea. Puteti expune problema si la Politie direct, vedeti ce zic si ei, si daca nu va convine atunci apelati la un avocat.
De ocupat probabil se va ocupa cineva, dar nimeni nu știe dacă durează o săptămână, o luna sau 1 an sau mai mult pana se termina ancheta și se ia o decizie. Dar am sa fac o plângere la politie mai întâi.

În același timp, dacă e un cont fals băiat ce se da fata sau alte identități de genul, vreau doar banii înapoi și băiatul meu sa scape de problemele cu băncile. Nu ma lasă inima sa îl "inchid", atât timp cât înapoiază toți banii, poate se liniștește.

Nu știu cum e cu anchetele aici și care sunt pedepsele (sau dacă exista, chiar dacă se achita integral).

Mulțumesc de răspuns urs!

usr22 a scris:

Cu siguranta se va ocupa cineva, trebuie facuta plangere. Daca mai pastreaza legatura cu persoana respectiva veti vedea ca se va "plange" din nou... E bine daca ati gasi un avocat sa vada mesajele si extrasele de cont si sa va faca plangerea. Puteti expune problema si la Politie direct, vedeti ce zic si ei, si daca nu va convine atunci apelati la un avocat.

Greu tare sa se rezolve ceva. Sper doar ca acelui copilas de 24 de ani sa-i vina - in cele din urma - mintea la cap. Ca sa mai daruiasca niciodata bani teparilor de pe net.
Radutz, utilizator