Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Violență conjugală. În ce situație o femeie își ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Violență conjugală. În ce situație o femeie își poate ...

Violență conjugală.
În ce situație o femeie își poate părăsi domiciliul împreună cu fiul minor, fără să pună în pericol tutela copilului minor?
Nu inteleg legatura dintre randul unu si doi. daca exista violenta de orice fel, orice persoana isi poate lua copiii minori si sa plece. Nu se pune nimic in pericol in acest mod. Recomand cu caldura sa se apeleze la politie in orice caz de violenta domestica si sa se solicita aplicarea formularului de risc, precum si emiterea unui ordin de protectie daca victima indeplineste criteriul referitor la punctaj.
In rest, orice femeie (sau barbat, dealtfel) poate parasi domciciliul conjugal fara sa puna in pericol exercitarea autoritatii parintesti si daca nu exista violenta in cuplu. Aceasta poate aduce o culpa in casnicie, dar cam atat.
In toate cazurile trebuie respectat dreptul copilului de acces la celalalt parinte. Vorbiti cu un avocat care cunoaste domeniul, este unul foarte sensibil.

Liliana Gradinaru a scris:

Nu inteleg legatura dintre randul unu si doi. daca exista violenta de orice fel, orice persoana isi poate lua copiii minori si sa plece. Nu se pune nimic in pericol in acest mod. Recomand cu caldura sa se apeleze la politie in orice caz de violenta domestica si sa se solicita aplicarea formularului de risc, precum si emiterea unui ordin de protectie daca victima indeplineste criteriul referitor la punctaj.
In rest, orice femeie (sau barbat, dealtfel) poate parasi domciciliul conjugal fara sa puna in pericol exercitarea autoritatii parintesti si daca nu exista violenta in cuplu. Aceasta poate aduce o culpa in casnicie, dar cam atat.
In toate cazurile trebuie respectat dreptul copilului de acces la celalalt parinte. Vorbiti cu un avocat care cunoaste domeniul, este unul foarte sensibil.

Mulțumesc

Liliana Gradinaru a scris:

Nu inteleg legatura dintre randul unu si doi. daca exista violenta de orice fel, orice persoana isi poate lua copiii minori si sa plece. Nu se pune nimic in pericol in acest mod. Recomand cu caldura sa se apeleze la politie in orice caz de violenta domestica si sa se solicita aplicarea formularului de risc, precum si emiterea unui ordin de protectie daca victima indeplineste criteriul referitor la punctaj.
In rest, orice femeie (sau barbat, dealtfel) poate parasi domciciliul conjugal fara sa puna in pericol exercitarea autoritatii parintesti si daca nu exista violenta in cuplu. Aceasta poate aduce o culpa in casnicie, dar cam atat.
In toate cazurile trebuie respectat dreptul copilului de acces la celalalt parinte. Vorbiti cu un avocat care cunoaste domeniul, este unul foarte sensibil.

Tocmai pentru că este foarte sensibil, caut un răspuns legal care să lămurească căile de rezolvare
Părăsirea domiciliului conjugal este o poveste urbana.Poate pleca când dorește,împreună cu minorul,ulterior urmând sa facă demersurile în vederea desfacerii căsătoriei.. Poate sa ceara un ordin de protectie care sa ducă chiar la evacuarea agresorului o serie de interdicții pt acesta etc..
Subiectele sensibile se discuta in privat direct cu victima, nu prin interpusi. desi acest domeniu este atat de iesit din tipar incat uneori victima nu are acces la informatii absolut deloc.
Rașpunsul il aveti mai sus. Dar ar fi tare bine sa ia legatura cu un avocat sau cu o asociatie pentru victime.
Aveti grija daca renunta si se intoarce, nu o blamati! Se intampla de 7-8 ori, in medie, pana reuseste sa plece definitiv. TRebuie sustinuta si nu trebuie lasata singura.