Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca fratele meu a murit acum trei luni și nu era ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca fratele meu a murit acum trei luni și nu era asigurat, mama ...

Daca fratele meu a murit acum trei luni și nu era asigurat,mama care este pensionară beneficiază de vreun ajutor de înmormântare? Mulțumesc
Se poate adresa Casei Judetene de Pensii , mama dvs.
[ link extern ]
Nu , nu beneficiază s-ar adresa degeaba casei de pensii
In link se mentioneaza clar :
Ajutorul de deces se acordă în cazul decesului:
....
- unui membru de familie care nu era asigurat sau ..
....
si nu ati vazut sau nu ati inteles ce inseamna membru de familie in sensul legii ?
gi-jane2, moderator
Membru de familie, în sensul legii, poate fi:
• soţul/soţia;
• copiii proprii,...

prin urmare, mama poate beneficia ..aceasta era intrebare .. |" .. mama care este pensionară beneficiază de vreun ajutor de înmormântare? Mulțumesc"