avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca fratele meu a murit acum trei luni și nu era ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca fratele meu a murit acum trei luni și nu era asigurat, mama ...

Daca fratele meu a murit acum trei luni și nu era asigurat,mama care este pensionară beneficiază de vreun ajutor de înmormântare? Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:51, 27 Aprilie 2024
Se poate adresa Casei Judetene de Pensii , mama dvs.
[ link extern ]
Nu , nu beneficiază s-ar adresa degeaba casei de pensii
In link se mentioneaza clar :
Ajutorul de deces se acordă în cazul decesului:
....
- unui membru de familie care nu era asigurat sau ..
....
si nu ati vazut sau nu ati inteles ce inseamna membru de familie in sensul legii ?
Ultima modificare: Vineri, 26 Aprilie 2024
gi-jane2, moderator
Membru de familie, în sensul legii, poate fi:
• soţul/soţia;
• copiii proprii,...

prin urmare, mama poate beneficia ..aceasta era intrebare .. |" .. mama care este pensionară beneficiază de vreun ajutor de înmormântare? Mulțumesc"

Alte discuții în legătură

Bună seara! vă rog să mă lămuriți și pe mine intr o problemă.sora ... Valy D. Valy D. Bună seara! Vă rog să mă lămuriți și pe mine Intr o problemă.Sora mea a decedat și am fost să ridic ajutorul de înmormântare și mi a fost refuzat ... (vezi toată discuția)
Ajutor inmormantare Ilieionut Ilieionut Buna ziua . soacra mea este pensionata pe caz de boala . beneficiaza de ajutorul de inmormantare ??? Si care este cuantumul ajutorului ??? (vezi toată discuția)
De ce in cazul pensionarului sau asiguratului poate cere ajutorul ... Mladin Sandina Mladin Sandina De ce in cazul pensionarului sau asiguratului pot cere ajutorul de inmormantare membrii familiei sau orice persoana care dovedeste ca a suportat cheltuielile ... (vezi toată discuția)