Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara/ziua. Eu desi am mai citit din codul penal, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara/ziua. Eu desi am mai citit din codul penal, si alte ...

Buna seara/ziua.
Eu desii am mai citit din codul penal, si alte chestii utile la un momentdat in viata asta, relativ recent a fost prins un prieten cu 1gram de iarba, si i-au deschis dosar penal, si scrie ca obiect "confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP)", si la ultima instanta scrie "Solutia pe scurt: Admite cererea formulată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Serviciul Teritorial Ploieşti şi, în temeiul art. 318 alin. 15 C.proc.pen., constată legalitatea şi temeinicia soluţiei de renunţare la urmărire penală dispusă prin ordonan?a din data de 09.02.2024 emisă în dosarul nr. 999/X/X/XXX al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Serviciul Teritorial Ploie?ti sub aspectul săvârşirii infrac?iunii de de?inere de droguri de mare risc pentru consum propriu, fără drept, prev. de art. 4 alin. (1) ?i (2) din Legea nr. 143/2000. În baza art. 275 alin. 3 C.proc.pen., cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Definitivă, potrivit art. 318 alin. 16 C.proc.pen. Pronunţată în cameră de consiliu, astăzi, 15.04.2024.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 189/2024 15.04.2024"
Eu din ce am citit aici cam inteleg faptul ca instanta i-a dat clasare la caz, insa problema este ca el nu a primit nicio hartie acasa, si au trecut ceva zile, daca ii dadea amenda penala sau munca in folosul comunitatii scria tot pe portal just sau iti vine doar acasa in foaie ? si poate sa-ti dea una dintre cele 2, adica munca in folosul comunitatii/amenda dar sa-ti dea clasare ? eu stiam ca daca da NUP sau renuntare la urmarirea penala nu iti da si amenda/munca.
Atat voiam sa stiu, daca cineva are cunostinte in mediul juridic sau s-a mai confruntat cu spete de genu', multumesc
cybercybby, utilizator
În primul rand instanta nu a dat clasare. Aia e altceva. A confirmat soluția de renunțare la urmărirea penală propusă de DIICOT. Asta înseamnă că nu va fi pedepsit în niciun fel, adică nu va mai răspunde penal pentru acea faptă. De asta nu scrie pe portal nimic de vreo amendă. Odată ce se confirma soluția de renunțare la urmărirea penală, e logic că nu se mai stabilește nicio sancțiune.
ok, multumesc enorm pt informatie, si inca o intrebare as mai avea, de fel daca ar fi sanctionata persoana cu amenda/munca in folosul comunitatii sau alte masuri complementare sau cum se numesc, ar fi scris pe portal acolo, "totodata obliga numitul ......... amenda in cuantum de ....." sau ceva de genu' asta, ca asa am mai vazut la alte cazuri, de fel scrie pe portal precum si iti vine in plic acasa, corect ? [pentru context, persoana este plecata din romania, si cine vine la persoana asta acasa vine odata la 1 luna pt a verifica cutia postala, si este curios daca ii dadea amenda sau ceva sa o plateasca sa nu aiba alte urmari.]
Da, scrie pe portal când se aplică sancțiuni.

Im altă ordine de idei, în cazurile penale, plicurile de la instanță (cu hotărâri, citații, diverse adrese) se primesc pe bază de semnătură. nu se lasă pur și simplu în căsuța poștală în speranța că o să îl găsească cineva.

cybercybby a scris:

ok, multumesc enorm pt informatie, si inca o intrebare as mai avea, de fel daca ar fi sanctionata persoana cu amenda/munca in folosul comunitatii sau alte masuri complementare sau cum se numesc, ar fi scris pe portal acolo, "totodata obliga numitul ......... amenda in cuantum de ....." sau ceva de genu' asta, ca asa am mai vazut la alte cazuri, de fel scrie pe portal precum si iti vine in plic acasa, corect ? [pentru context, persoana este plecata din romania, si cine vine la persoana asta acasa vine odata la 1 luna pt a verifica cutia postala, si este curios daca ii dadea amenda sau ceva sa o plateasca sa nu aiba alte urmari.]

Ștefania_26, utilizator