Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Știe cineva ce s-a mai întâmplat cu celebra lege ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Știe cineva ce s-a mai întâmplat cu celebra lege 102/2023 ce ...

Știe cineva ce sa mai întâmplat cu celebra lege 102/2023 ce aducea modificări legii 50/1991 in mediul rural, se vor putea construi, doar cu notificarea primăriei, locuințe unifamiliale pentru folosința proprie, cu parter, fără subsol, de 150 mp, pe bază de proiecte proprii, întocmite de specialiști sau proiecte tip puse la dispoziție de autoritățile locale?!
legea e in vigoare, normele nu s-au întocmit
Legea este in vigoare de la 21 aprilie 2023, dar nu refera la ceea ce ati postat.
[ link extern ]

Proiectul de Lege privind Codul amenajării teritoriului, urbanismului şi construcţiilor este adoptat doar de Senat.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Și nu se poate aplica?
Prea își bat joc, pt o căsuță de gradina modulară, gen Dedeman, pe placă fara fundație cer autorizație de construire cu proiect și avize ca la o casă, costă mai mult ca și magazia in sine.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ce doriti dvs inca nu este adoptat si deci nu se poate aplica ..... inca se afla in dezbatere la Camera Deputatilor.

Actul normativ citat de dvs nu prevede ceea ce postati.
Și nu se poate aplica?
La casa nu comentez, dar pt o magazie modulară pe structura ușoară și placă fara fundație, cer autorizație de construire cu aceleași condiții ca la casa

adriandimitriu a scris:

legea e in vigoare, normele nu s-au întocmit