avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Situatie discriminatoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Situatie discriminatoare

Buna ziua,
Intampin urmatoarea situatie la actualul loc de munca si as dori sa stiu daca m-ati putea ajuta cu un raspuns si eventual un sfat in ceea ce priveste ce as putea sa fac.
Situatia este urmatoarea:
Am revenit la serviciu dupa aproximativ 3 luni de zile de concediu medical din cauza unei fracturi la mana dreapta si in prima zi de munca ma cheama la HR, sa-mi spuna ca voi fi concediat.
Motivul expus de dansii ar fi desfintarea postului pe care il ocup, reorganizarea companiei si reducerea de personal. In urma discutiei cu cei de la HR in care nu au facut decat sa se contrazica unul pe celalalt pentru ca unul dintre ei spunea ca se desfiinteaza postul unul ca nu se desfiinteaza, in sfarsit le-am spus ca nu semnez nimic daca nu-mi ofera un raspunz in privinta criteriilor in urma carora am fost selectat pentru concediere deoarece departamentul nostru are in componenta undeva la 13 angajati.
Mi-au spus ca nu voi primi niciodata raspuns la intrebarea aceasta si sa semnez incetarea acordului de incheiere. Mi-au mai spus ca pentru acest lucru imi ofera si cuantumul a 3 salarii compensatorii. Eu le-am comunicat ca nu semnez nimic daca nu-mi ofera criteriile respective pentru care am fost ales si atunci mi-au oferit 3 variante:
Prima - sa primesc 4 salarii compensatorii
A doua - sa primesc 1 salariu si 20 de zile preaviz
si cea de a treia - sa raman la birou sa imi continui munca dar citez "esti baiat destept si iti dai seama ce se va intampla in continuare".
Mi-au dat un timp de gandire de cateva ore dupa care sa revin sa le spun ce decizie am luat. Am revenit si le-am spus ca nu accept suma propusa de dansii ca fiind salarii compensatorii, au incercat sa.mi mai ofere inca 2 salarii, le-am spus din nou ca nu ma intereseaza si imi asum "riscul" sa raman in continuare. Dupa inca cateva ore a venit sa ma ia la o alta discutie directorul nostru care practic mi-a explicat inca o data, mai bine zis m-a amenintat mai voalat ca este posibil sa nu mai primesc mariri salariale sau bonusuri si citez din nou "este posibil sa mai stai o luna sau poate 10 nimeni nu stie, dar cel mai bine ar fi sa iei banii si sa pleci. " I-am comunicat ca imi asum si am revenit la task.urile zilnice. A mai urmat inca o intalnire cu dansii in care au incercat sa-mi ofere inca un salariu compensatoriu dar nu am acceptat.
A doua zi la serviciu, a venit si superiorul meu direct, managerul departamentului in care lucrez, el lipsind in ziua in care eu am avut discutiile cu conducerea si HR.ul si a pus sefa de echipa si un coleg care are access la camerele de supraveghere din cladire sa-mi gaseasca orice greseala legata de munca si respectiv sa ma verifice in fiecare zi la ce ora ajung si plec de la birou. Tin sa mentionez ca inca 2 colegi fusesera dati afara inainte sa revin eu la birou din concediul medical, Interesant despre acest lucru este si faptul ca atunci cand am cerut in discutia cu cei de la HR si cu directorul criteriile prin care am fost selectat, directorul mi-a comunicat ca, citez: "sa nu crezi ca superiorul direct ne-a transmis vreo lista cu cine trebuie sa plece". Ca o paranteza la toata discutia desi nu am cum sa dovedesc direct dar toti din departament o stim ca se voia sa se scape de noi 3, superiorul direct mi-a comunicat intr-o alta discutie din aprilie anul trecut 2023 ca nu ne-a dorit in departament inca de la inceput , mi-a spus in fata lucrul asta.
In sfarsit, ideea este ca o sa incerce sa faca tot posibilul sa scape de mine.
As vrea sa stiu daca acest lucru este legal in primul rand si daca pot face eu ceva in sensul acesta?
Mai tin sa mentionez ca au dat foarte multi oameni afara prin metoda asta a intimidarii, ei procedeaza astfel de fiecare data cand vor sa se descotoroseasca de un angajat incercand sa expuna ca acoperire aceasta restructurare acum.

Revin cu continuarea situatiei, pana la urma si-au concretizat amenintarile, mi-au comunicat verbal ca nu voi primi nici bonus nici marire salariala. Lucrul acesta mi l-a comunicat seful departamentului verbal mie, restul colegilor au primit procentul de bonus si de marire salariala pe e-mail. Dupa ce mi-a comunicat faptul ca "asa a vrut firma" eu am intrebat de un motiv pentru lucrul acesta si de unde as putea sa-l aflu, mi-a spus sa nu incerc sa fac lucrul asta pentru ca nu o sa aflu niciodata raspunsul si ca mai bine incerc sa plec din firma. I-am comunicat ca totusi o sa vreau un raspuns in scris in sensul asta cum au primit si restul colegilor. Atunci a incercat sa motiveze si mi-a comunicat ca asa a fost transmis feedback.ul de la "colegi si manageri", si l-am intrebat daca se refera la evaluarea anuala facuta de sefa de tura a departamentului. A evitat raspunsul si mi-a mai comunicat ca "am si lipsit mult" de ce sa ma astept la bonus si marire. Ca idee eu am avut pe anul 2023 8 zile de concediu medical, restul zilelor de concediu medical fiind pe anul 2024. Tin sa precizez ca evaluarea facuta de sefa de tura nu avea absolut nici un criteriu pe baza caruia se intocmea nu era facuta cu probitate, realism si obiectivitate, nu existau date concrete, cifre despre cuantificarea muncii mele in departament, era pur si simplu o parere despre mine, parerea ei, a sefei de tura. Nu exista nici o modalitate de contestare a evaluarii si cand m-a luat sa discutam despre evaluare mi-a spus direct "stai linistit ca asta e la misto nu conteaza". Eu am intrebat-o daca afecteaza cumva bonusul si marirea salariala si mi-a spus ca NU. Ca rezultat al evaluarii am avut calificativ NESATISFACATOR, practic cel mai slab om din departament, singurul cu astfel de calificativ. Pot dovedi cu absolut oirce cifra ce tine de munca ca acel rezultat este viciat, exista e-mailuri trimise semnate de mine cu rapoarte si tabele care pot stabili cu exactitate cantitatea si calitatea muncii efectuate in departament cat si confirmarea de catre ceilalti colegi a acestui lucru. Toata aceasta situatie vine fix dupa amenintarile din intalnirea cu conducerea cand au vrut sa ma dea afara si din faptul ca imediat au pus un om care sa ma urmareasca pe camere si pe sefa de tura si managera sa-mi urmareasca activitatea pentru a gasi ceva de care sa se lege.
Intr-un final au gasit si mi-au facut convocare pentru cercetare disciplinara, pe care o voi avea peste o saptamana, pentru un lucru care de multe ori se rezolva foarte rapid dar fiind vorba de mine se pare ca au facut o exceptie si incearca din nou alta modalitate de intimidare. Tin sa precizez ca din comisia de disciplina fac parte tocmai persoanele care m-au amenintat si in prima intalnire, impreuna cu seful departamentului care mi-a comunicat rezultatul bonusului si marirea salariala (care acesta la randul lui in luna aprilie a anului trecut 2023 mi.a comunicat intr-o sedinta individuala ca nu ne vrea in departament si ar fi bine sa plec inca de atunci). In plus in convocarea scrisa pe care mi-au trimis-o sa o semnez au "modificat" pur si simplu fisa postului, fara nici o jena, eu avand contractul de munca acasa am putut sa verific lucrul acesta , au inclus practic un punct pe care l-au folosit ca acuzator,acesta neexistand in contractul semnat de mine. Pot dovedi absolut toate spusele mele cu inregistrarile convorbirilor avute in cadrul tuturor intalinirilor pe care le-am avut cu dansii in care ma amenintau si foloseau diverse tactici pentru a ma face sa cedez si sa-mi dau demisia si in plus am contractul original incheiat cu firma si fisa postului pe care am semnat-o precum si poze si screenshot-uri cu convocarea trimisa pe e-mail unde se poate vedea "adaugirea" respectiva.
Asa ca am unele intrebari in cazul in care poate sa ma ajute cineva, va rog, cu un raspuns.
In primul rand, Nu se considera conflict de interese daca fix cei care te vor plecat din firma si care fac tot posibilul sa faca acest lucru, acum fac parte din comisia de abatere disciplinara, se poate dovedi ca nu au cum sa-si pastreze obiectivitatea in luarea unei masuri impotriva mea?
Se poate modifica fisa postului fara macar o notificare prealabila, nu spun de un act aditional, negociere sau aprobare din partea mea?
Mediul de lucru de la birou cel putin dupa ce am aflat rezultatul evaluarilor este sufocant pentru mine si doresc sa fac ceva ca sa detensionez situatia, refuz sa cred ca ei pot face absolut orice fara ca eu sa nu pot face ceva ca sa se opreasca fara sa ajung la concediere.
M-ar ajuta foarte mult un sfat in sensul acesta.
Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Buna ziua, intampin urmatoarea situatie la actualul loc de munca ... 3VIAL 3VIAL Buna ziua, Intampin urmatoarea situatie la actualul loc de munca si as dori sa stiu daca m-ati putea ajuta cu un raspuns si eventual un sfat in ceea ce ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o intrebare in legatura cu o situatie intalnita ... 3VIAL 3VIAL Buna ziua, Am o intrebare in legatura cu o situatie intalnita la locul de munca. In luna septembrie anul curent am fost anuntati, tot departamentul, ca ... (vezi toată discuția)
Demisie forțată sau "viață grea" adrianfltm adrianfltm Bună ziua, Lucrez la inginer ( nu am nici un fel de atribuții de conducere, șef de echipă etc ) la o firmă din România ( prezentă în mai multe orașe ... (vezi toată discuția)