Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Schimbare destinatie spatiu comercial in spatiu pe ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Schimbare destinatie spatiu comercial in spatiu pe persoana fizica

Urmatoarea situatie: un spatiu figureaza la primarie ca avand destinatie comerciala si a fost inchiriat unei firme care l-a folosit ca punct de lucru (deci nici un sediu de firma nu a fost inregistrat acolo). S-a reziliat contractul de inchiriere si se pune intrebarea de ce ar fi nevoie in 2024 pentru a schimba destinatia din spatiu comercial in spatiu inregistrat pe persoana fizica?
Proprietarul e persoana fizica, spatiul cu pricina nu se afla intr-un bloc, este o locuinta individuala avand separat acest spatiu comercial stradal.

Daca e prea complicata procedura, si ramane trecut in continuare ca spatiu comercial, se poate inchiria de catre proprietarul persoana fizica catre o alta persoana fizica ? (nu pt. a presta activitati comerciale).

Multumesc
avo7, utilizator