Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chiar nu poate face nimic politia intr-un caz ocupare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chiar nu poate face nimic politia intr-un caz ocupare abuziva ...

Chiar nu poate face nimic politia intr-un caz ocupare abuziva a unui imobil?
Nu pot posta link de pe youtube, dar am gasit urmatoarele titluri:
"CAZ ȘOCANT. CASĂ OCUPATĂ DE ALTĂ FAMILIE. CASA PROPRIETAREI A FOST OCUPATĂ DE O FAMILIE CU 6 COPII"
"O familie cu şase copii s-a mutat abuziv în apartamentul unei femei din Bucureşti"
"Apartament ocupat abuziv de două luni. Proprietara aşteaptă încă ajutor"

Ce poate face un politist in acest caz?
usr22, utilizator
Buna ziua, trebuie facuta notificare si actiune de evacuare in instanta.
Intrebarea era ce poate face politia.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, trebuie facuta notificare si actiune de evacuare in instanta.

In lipsa unei hotarari judecatoresti sau a unei plangeri penale, poate face ceea ce a si facut: nimic.
Politia nu are competentenin astfel de cazuri.Este vorba despre un litigiu civil care se soluționează printr o actiune in evacuare saumpebprocedura speciala a evacuării care se judeca în câteva luni adică relativ repede fata de un proces care durează ani..
ok, deci nu e nici infractiune nici contraventie sa te stabilesti abuziv in orice locuinta.