Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie in plata din 2015 : barbat , 35 ani stagiu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie in plata din 2015 : barbat , 35 ani stagiu complet de ...

Pensie in plata din 2015 : barbat , 35 ani stagiu complet de cotizare, 50 puncte. Dupa recalculare punctajul va creste prin impartirea numarului total de puncte la 25? --> 50x35=1750 numar total puncte--> 1750:25=70 numar total puncte. Este adevarat?
La recalculare ( deci , la aplicarea Legii 360/2023 , de la 01.09.2024 ) , numarul total de puncte nu se mai imparte la nimic , si nici nu se calculeaza asa cum dvs. ati facut-o . Celor 50 puncte realizate li se vor adauga punctele de stabilitate - pe datele pe care le-ati dat , si daca stagiul realizat de dvs. este de 35 ani stagiu contributiv -, ar fi 6,25 puncte . 50 + 6,25 = 56,25 puncte de pensie . Valoarea pensiei brute se calculeaza prin inmultirea totalului punctelor de pensie cu 81 lei : 56,25 x 81 = 4556 lei . Din pensia bruta se va retine impozitul ( 10% din ceea ce depaseste 2000 lei ) de 256 lei . Veti avea o pensie neta de 4300 lei .
CHKa, utilizator
Stagiul complet de cotizare este normal sa fie de 35 ani.
Dar total stagiu de cotizare poate fi cu totul altul.
Pentru calculul punctelor de stabilitate este necesar a se cunoaste total stagiu de cotizare realizat si din ce se compune acesta.Toate aceste detalii se regasesc in anexa deciziei de deschidere drepturi.
Intrebarea este de fapt urmatoarea: numarul de puncte obtinut in conditii normale de munca este de 50. Acet numar a fost obtinut prin impartirea la 35 a numarului total de puncte.La RECALCULARE nr. de puncte obtinut va fi mai mare prin impartirea numarului total de puncte la 25? Daca nu se procedeaza asa unde mai este indreptarea inechitatilor. Se stie ca o parte din cei cu pensia in plata au obtinut punctele prin impartirea la un numar mai mic decat 35.
Gbaesu, utilizator
Tocmai aceasta e una dintre inechitatile pe care le elimina noua lege : doua persoane cu cate 50 puncte de pensie fiecare , unuia i s-a impartit la 25 ( rezultand 2 puncte ) , celuilalt la 35 ( rezultand 1,43 puncte ) . De la 01.09.2024 , vor ramane fiecare cu cele 50 puncte obtinute si care , inmultite cu valoarea punctului de referinta - de 81 lei - vor da pensii egale , de 2050 lei ambilor . Iar o alta ar fi diferentele semnificative date de ajustarea punctajului mediu anual cu indicele de corectie . De exemplu , un indice de corectie de 1,07 si unul de 1,41 , aplicate aceluiasi punctaj mediu anual , dau o diferenta de 34% la pensii . Pe Legea 360/2024 , plusul adus de acest indice nu va mai exista . PS . Cele 50 puncte nu au fost obtinute prin impartirea la 25 , respectiv la 35 , ci adunand punctajul anual . Acesta ( punctajul de pensie realizat ) se impartea la total stagiu de cotizare , obtinandu-se puctajul mediu anual .
CHKa, utilizator
Rectific - eroare de tastare - pensiile celor doi vor fi 4050 lei . Scuze pentru mesajele consecutive .