Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... În 2023 am avut venituri din surse independente
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

În 2023 am avut venituri din surse independente

Salutare. În 2023 am avut venituri din surse independente (altele decât salariul pentru care se platesc toate taxele legale) sub 18.000 lei. Mai trebuie, în acest caz, sa completez și sa depinde formularul 212?
Mulțumesc.
george-neagu, moderator
ce surse independente ? PFA ?
Contracte de consultanta cu Comisia Europeană, neimpozitate de UE. Nu prin PFA ci pe persoana fizica.

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

ce surse independente ? PFA ?

Daca nu vi s-a retinut impozit acolo , aveti 10% aici ca si venit din alte surse cf art 114 si se declara in Declaratia unica.
De acord. Dar în formularul 212 am trei optiuni din care sa aleg una, fără de care formularul nu merge salvat și validat. Problema e ca nu ma încadrez în niciuna, pentru ca prima opțiune spune clar sa o bifez dacă am avut venituri de la 6 salarii minime la 12. A doua, de la 12 la 24, a treia, peste 24. Or eu sunt sub 6 salarii minime. Nu exista opțiune pe care sa o bifez care sa spună ceva de genul "pt venituri sub 6 salarii minime brute se bifează aici."
bifati doar sectiunea I.1.1 si alegeti alte surse - fara I.3.1 ( CAS ) sau I3.2 ( CASS)