Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturarea catre clienti extrerni non UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturarea catre clienti extrerni non UE

Buna ziua,

Suntem o societate inregistrata in scopuri de tva cu sediul in Romania.

Se doreste facturarea catre clienti extrerni non UE urmatoarea situatie , prestatii portuare / transport maritim (exemplu China-Romnia) pentru
containere ce tranziteaza Romania , in procesul de import catre Ukraina/Moldova.
In primul rand, care este tratamentul fiscal de aplicare/scutire TVA, care ar fi documentele justificative pentru scutirea de TVA?
In al doilea rand, in procesul de returnare in port, se efectueaza prestatii portuare de returnare.
Pot fi aceste prestatii considerate anexe ale tranzitului si incadrate in acelas tratament fiscal TVA?Sau, se opreste incadrarea ca si tranzit odata ce containerul paraseste Romania initial...

Va rog, pentru raspuns pt cele de mai sus , asteptam parerea dvs.

Va multumim, O zi buna!
george-neagu, moderator