Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara, se da urmatoarea situatie inscriu copilul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara, se da urmatoarea situatie inscriu copilul la cresa ...

Buna seara, se da urmatoarea situatie inscriu copilul la cresa si asa zisa metodologie ma obliga ca in termen de 30 de la inceperea cresei sa ma intorc la munca, daca nu ma intorc la munca, Mi se taie indemnizatia. Vreau sa stiu si eu ce legatura are cresa cu indemnizatia mea? Metodologia asta care este treaba cu ea ? Este legal ce fac ?
Multumesc!
Despre ce Metodologie este vorba?

Pe acest Forum cineva a mentionat o HCL de la Sector 6 Bucuresti .
Despre Metodologia elaborate de Ministerul education.
Reintoarcerea la munca inseamna incetarea platii indemnizatiei CCC.

Metodologia mentioneaza ca si conditie : copilul are vârsta de 2 ani împliniți până la sfârșitul anului calendaristic în curs... In acest caz, plata indemnizatiei inceteaza la varsta de 2 ani.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Copilul nu v-a avea 2 ani pana la sf anului in curs, motiv pt care v-a fi respinsa! Asta este prima conditie a 2 ar fii ca, daca intra pe locurile ramase libere fara sa aiba 2 ani at eu in 30 de zile tr sa ma reintorc la munca iar dovada tr sa o fac printr-o adeverinta. Daca nu ma intorc at se taie indemnizatia. . Aici este buba cu drept mi se taie indemnizatia?
Metodologia are regim juridic?
Este considerata o lege ?