Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumut nereturnat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumut nereturnat

Buna ziua,

Am imprumutat o suma de bani unei cunostinte care apoi a tot amanat returnarea si apoi mi-a blocat nr de telefon.
Am conversatii scrise unde imi cerea banii cat si as putea sa scot extrasul de cont cu transferul.
Cum ar trebui sa procedez in acest caz?
Se poate sa-i fie trimisa o citatie sau sesizare de catre politie in acest scop?
Buna ziua, s-ar putea sa aveti prea putine probe sa puteti recupera ceva. Trebuie analizat continutul conversatiilor. Ati putea totusi sa il notificati prin avocat cu respectarea prevederilor legale cu privire la restituire ca sa evitati prescriptia daca inca nu au trecut 3 ani de la imprumut.
Conversatia a fost ceva de genul...poti sa-mi trimiti x lei, am nevoie pt x motiv, ti dau maine. Au trecut apoi 2 saptamanii apoi a spus ca nu a uitat si imi va trimite in ziua respectiva, au mai trecut cateva saptamani tot asa si s-au facut 2 luni cu promisiuni de genul iti dau maine iti dau saptamana viitoare iar acum acum nu raspunde la telefon.
Mentionez ca nu e prima data cand ii imprumut bani si mi i-a inapoiat in aprox 2 sapt si am avut o relatie decenta, dar acum a devenit o bataie de joc.
Credeti ca sunt suficiente dovezi?

Multumesc.
Buna ziua, trebuie analizata conersatia exacta si pentru aceasta aveti nevoie de o consultanta juridica. Din ce relatatati, ar putea fi favorabile dvs dovezile.
Madalina Pascu, Avocat
Politia nu se ocupa de recuperari de datorii. Aveti nevoie de notificare, actiune in instanta, executare. Poate plateste si nu treceti prin toate. Vorbiti cu un avocat.
Liliana Gradinaru, Avocat
Va multumesc mult pt sfaturi.
La ce costuri se ridica o astfel de procedura sau taxele care trebuie achitate pt judecata?