Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie apartament achizitionat prin credit ipotecar.
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie apartament achizitionat prin credit ipotecar.

In urma unei plangeri nefondate a fostei sotii catre executor, mi s-a pus poprire pentru suma de 20000 lei, cum ca nu am achitat pensia alimentara. Am contestat executarea, judecatorul respingandu-mi in totalitate (cu toate ca aveam 90 de pagini, cu chitante si extrase de cont). Am facut apel, si inca e in curs. In tot acest timp, eu am achitat suma de sus, dar executorul mi-a mai adaugat 19000 lei pentru anul in care aveam poprire. Intre timp, am fost dat afara de la locul de munca si acum nu am nici un venit. Acum executorul mi-a trimis o somatie mobiliara, in care imi cere sa identific imobilul si sa il evaluez.

Este posibil sa pierd apartamentul, care e achizitionat prin credit ipotecar in 2020, practic, nici un sfert din suma nu am achitat?

Poate ataca bunurile din apartament?

Cu stima,
Pulux, utilizator