Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Pentru experti tehnici judiciari - Decizia ÎCCJ nr. ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Pentru experti tehnici judiciari - Decizia ÎCCJ nr. 28/ 03.06.2024. DCD admis. Efectele asimilării ...

Decizia ÎCCJ nr. 28/ 03.06.2024. DCD admis. Efectele asimilării grupei a II-a de muncă în condiții speciale

Luni, 3 iunie 2024, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept în în materie civilă, legal constituit, a pronunțat următoarea soluție:
Prin Decizia nr. 28/2024, ÎCCJ a admis sesizarea formulată de Curtea de Apel Craiova – Secţia de litigii de muncă şi asigurări sociale, în dosarul nr. 2755/95/2022, privind pronunţarea unei hotărâri prealabile şi, în consecinţă, stabileşte că:
În interpretarea dispoziţiilor art. 30 alin. (44) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările şi completările ulterioare, asimilarea perioadei anterioare datei de 1 aprilie 2001, în care salariaţii au desfăşurat activităţi dintre cele prevăzute de art. 30 alin. (l) lit. i) din aceeaşi lege, în locurile de muncă încadrate în grupa a II-a de muncă, unui stagiu de cotizare în condiţii speciale de muncă, produce efecte şi sub aspectul majorării punctajelor lunare cu 50 %, conform art. 100 lit. b) din Legea nr. 263/2010, iar nu doar cu privire la determinarea stagiului de cotizare, potrivit art. 56 alin. (1) lit. d) şi la reducerea vârstei de pensionare, potrivit art. 562 din Legea nr. 263/2010.
Obligatorie, potrivit dispozițiilor art. 521 alin. (3) din Codul de procedură civilă.

Sursa:
[ link extern ] /

Articolele de lege la care se refera Decizia ICCJ nr. 28/ 03.06.2024
Art. 30 al. (44) Este asimilată stagiului de cotizare în condiţii speciale de muncă perioada anterioară datei de 1 aprilie 2001, în care salariaţii au desfăşurat activităţi dintre cele prevăzute la alin. (1) lit. i), în locurile de muncă încadrate conform legislaţiei anterioare în grupa I şi/sau grupa a II-a de muncă.
Art. 100 Persoanele care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în grupele I şi a II-a de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în condiţii deosebite sau condiţii speciale, potrivit legii, beneficiază de majorarea punctajelor lunare realizate în perioadele respective, după cum urmează:
b) cu 50 % pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa I de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de muncă încadrate în condiţii speciale, potrivit legii.
Art. 56 (1) Fac excepţie de la prevederile art. 55 alin. (1) lit. b) persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel puţin:
d) 25 de ani în locurile de muncă prevăzute la art. 30 alin. (1) lit. h)-l) pentru care reducerea vârstei standard de pensionare este de 13 ani.
Art. 562 (1) Prin excepţie de la prevederile art. 55 alin. (1) lit. b), persoanele care au desfăşurat activităţi dintre cele prevăzute la art. 30 alin. (1) lit. g) şi i) beneficiază de pensie pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard de pensionare cu 13 ani, pentru un stagiu de cotizare de cel puţin 25 de ani realizat în aceste activităţi.
(2) Pentru persoanele care au desfăşurat activităţile prevăzute la alin. (1), stagiul complet de cotizare este de 25 de ani.
Am 15 ani de grupa a doua pana la data de 01–04–2001 ar trebui sa beneficiez de pensie in 2027,conform deciziei iccj as putea ieși anul acesta cum ar trebui să procedez?
Avand doar 15 ani de grupa a 2-a nu va ajuta, sa iesiti mai devreme la pensie.
In plus, pentru a iesi la pensie, conditiile sunt de stagiu de cotizare si varsta, impreuna.
POPA GHEORGHE a scris:

Avand doar 15 ani de grupa a 2-a nu va ajuta, sa iesiti mai devreme la pensie.
In plus, pentru a iesi la pensie, conditiile sunt de stagiu de cotizare si varsta, impreuna.

Am 57 ani,40 ani cotizare cu cei 15 ani grupa a doua as avea dreptul in 2027 dar daca cei 15 ani sunt asimilați la condiții speciale aș ieși anul ăsta
conete, utilizator
Un raspuns clar puteti afla daca depuneti dosar de pensionare la CJP.
De regula, de deciziile ICCJ se tine cont in instante, pentru fiecare dosar in parte, daca se deschide actiune judecatoreasca.
Am citit ieri o stire, ca sindicatele au cerut la CNPP recalcularea pensiilor, din oficiu pentru persoanele care se incadreaza in prevederile deciziei. Nu regasesc link-ul pentru a-l posta.
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca prevederile Deciziei nr. 28 a ICCJ, ar trebui sa se aplice prin extensie, tuturor celor care au avut un numar de ani in grupa a 2-a, inainte de 01.04.2001 sau se vor aplica numai celor care au desfasurat activitati conform art. 30 alin. (l) lit. i) din Legea nr. 263/2010 ?