Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună, as dori sa știu dacă un părinte cand circula ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună, as dori sa știu dacă un părinte cand circula cu masina ...

Bună,
as dori sa știu dacă un părinte cand circula cu masina lasa singur un copil de 5 ani pe bancheta din spate fara centura de siguranță și fara scaunul pt copil poate fi considerat un părinte care ii pune viata in pericol?
Poate fi considerat un parinte iresponsabil, dar care e intrebarea legata de codul rutier ?
In ceea ce priveste gradul de iresponsabilitate, puteti sa cititi detalii aici:
[ link extern ]

Articolul 97
(1) Copiii cu o înălțime de până la 135 cm pot fi transportați în autovehicule echipate cu sisteme de siguranță pentru conducător și pasageri, denumite în continuare sisteme de siguranță, doar dacă sunt fixați sau prinși cu ajutorul unui dispozitiv de fixare în scaun pentru copii instalat în autovehicul.
..........................
s.a.m.d.
Vroiam sa stiu dacă pot face o cerere pt modificarea de domiciliu al minorei sa fie la tata.
Instanta o va considera o mama iresponsabila?
Dețin probe video și poze și martori ca o vad circulând frecvent cu masina si fetita este în spate singura fără centura de siguranta
DanielC009, utilizator
DanielC009 a scris:
Vroiam sa stiu dacă pot face o cerere pt modificarea de domiciliu al minorei sa fie la tata.
Instanta o va considera o mama iresponsabila?
Dețin probe video și poze și martori ca o vad circulând frecvent cu masina si fetita este în spate singura fără centura de siguranta

Eu zic ca in loc de cereri la judecatorie ar trebui sa incercati imediat sa discutati mai intai cu doamna si sa-i explicati ca la o frana brusca fetita se poate accidenta cat se poate de serios, in loc sa colectionati poze si filmulete. Pana la urma ceea ce trebuie sa conteze e siguranta fetitei iar faptul ca 43% dintre copiii care mor in accidente de masina mor din cauza faptului ca nu au centura si sisteme de siguranta adecvate ar trebui sa fie mai convingator pentru un parinte decat schimbarea de domiciliu a fetitei. Presupunand ca ii schimba instanta domiciliul fetitei la d-voastra, atunci cand o sa o ia mama ei, fetita va fi mai in siguranta? Nu. Atunci?
[ link extern ]
Va înțeleg ideea ca ar fi mai bine sa vb cu ea.
Am vorbit cu ea dar credeți ca am cu cine vorbi???
Mi-a răspuns sa-mi vad de viata mea sa nu-i spun eu cum sa se comporte ea cand e cu fetita.

Manuela Rășină, administrator
Cereți ordonanță președențiala sa va fie încredințat copilul pt acest motiv, că îi pune viața si sănătatea in pericol, apoi mergeți mai departe și cereti încredințarea.