Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua , Care sunt perioadele necontributive și ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua , Care sunt perioadele necontributive și dacă ele ...

Bună ziua ,
Care sunt perioadele necontributive și dacă ele primesc puncte?
Nu se primesc puncte de stabilitate pentru perioadele necontributive.

Facultatea la zi, stagiul militar , de exemplu, sunt perioade necontributive.
Perioadele necontributive sunt:
-Stagiul aferent grupelor si conditiilor de munca.
-Stagiul asimilat.
Pentru ele nu se acorda puncte de stabilitate.
Șomajul?
Daca am 8 ani, 2luni perioada asimilată (armata și pensie invaliditate) se scad din 45ani,2luni total vechime?
Nu intra in stagiul complet contributiv.
Sunt perioade necontributive.