Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contract Imprumut intre persoane fizice
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contract Imprumut intre persoane fizice

Va salut,

Intentionez sa dau un imprumut cu urmatorii factori:
- Durata prestabilita de 4 luni
- Restituirea sumei + a dobanzii intr-o singura transa la final
- Dobanda prestabilita depaseste dobanda legala cu mai mult de 50% pe an
- Imprumutatul are venituri insa nu are proprietati pe numele lui

Vin cu urmatoarele neclaritati:

1. Daca se face contract la notar cu elementele mai sus mentionate, mai sunt expus la risc in situatia unei intentii de neplata?
2. Dobanda prestabilita fiind mai mare decat cea anuala BNR, poate reprezenta un impediment?
3. Exista mentiuni specifice pe care ar trebui sa le includa contractul, in aditia celor de mai sus? (Plecand de la presupunerea ca exista un astfel de contract STAS la notar)
Valentinul, utilizator
Sa presupunem ca nu va plati si veti ajunge in instanta. Are vreo proprietate care sa poata fi executata?
Daca nu are, pierdeti banii.
Buna ziua,

In cazul in care “viitorul debitor” nu are proprietati si nu va mai avea nici venituri din ce surse veti recupera suma?

E bine sa aveti contract scris, ca in caz de neplata puteti merge direct cu contractul la instanta si sa incepeti executarea silita.
Dobanda nu este permisa de legislatia romana, iar in lipsa unor garantii, degeaba incheiati contract autentic. Vorbiti cu un avocat.
puteti trece dobanda ca suma impumutata.
Contractul incheiat la notar e titlu executoriu, dar daca isi da demisia, pleaca din tara sau da masina peste el,, etc, nu aveti ce executa.
poate il gireaza cineva sau exista garantii
gi-jane2, moderator
E frauda la lege sa treaca in fals dobanda ca suma imprumutata, risca sa aiba probleme cu valabilitatea contractului astfel.