Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, Ma puteti ajuta va rog cu urmatoarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, Ma puteti ajuta va rog cu urmatoarea speta: cuplu ...

Buna seara,
Ma puteti ajuta va rog cu urmatoarea speta: cuplu căsătorit, fara copii împreună [bărbatul mai are un copil dintr-o căsătorie anterioara] locuiesc într-un apartament care aparține soțului 100%, cumpărat înainte de căsătorie printr-un credit la banca pe 30 de ani (aceștia erau deja împreună, dar necăsătoriti).
Ratele pentru credit se plătesc din contul soțului, din salariul acestuia deoarece soția nu face parte din credit.
1. As dori sa stiu ce se intampla in situatia in care soțul proprietar decedează înaintea soției : apartamentul rămâne 100% copilului moștenitor sau are și soția drept la apartament tinand cont ca ratele au fost platite din salariul soțului (bun comun pentru cuplu)?
2. Se poate ca sotia sa devina proprietar dacă creditul nu a fost încă achitat și soția dorește sa plateasca ratele în continuare, dandu-i copilului o suma de bani drept despagubire? Bineinteles în condițiile în care acesta accepta.
3. Cat de mare ar trebui sa fie suma de despăgubire? 50 % din valoarea apartamentului sau din valoarea ratelor deja plătite sau alta suma?
4. Ce se intampla daca copilul nu dorește înțelegerea de mai sus? Sotia poate fi alungata din locuinta matrimonială? Soția poate deschide proces pentru împărțirea cumva a bunului sau succesiune?
6. Ce poate face soțul în timpul vieții ca sotia sa fie asigurată, astfel incat copil sa nu "atace" locuinta si soția sa ajunga pe drumuri?
5. Dar ce se intampla in cazul unui eventual partaj? Soția primește ceva din ratele deja plătite?
Va multumesc din suflet pentru timpul acordat.
Cu stima,
Ann3.Mari3, utilizator
Chiar dacă ap e bunul propriu al sotului, sotia are un drept de creanta pt perioada în care vor plăti rate impreuna, chiar dacă plătește sotul din salariul lui. Asa ca dacă divorțează poate pretinde o suma de bani
Dacă sotul decedeaza înainte, sotia mosteneste 1/4 din casa și copilul 3/4, sotia poate face partaj qpoi cu copilul și sa ii dea sultă pt cota lui.
Dacă nu se inteleg , vor dezbate succesiunea în instanta la cererea oricărei parte.
Sotia are prin lege drept de agitație viager sau pana la partaj.

Va fi mai greu sa preia ratele, trebuie sa se incadreze cu venitul...
Dacq banca afla de deces, contractul încetează și trebuie făcut altul pt suma rămasă.

Ann3.Mari3 a scris:

Buna seara,
Ma eeputeti ajuta va rog cu urmatoarea speta: cuplu căsătorit, fara copii împreună [bărbatul mai are un copil dintr-o căsătorie anterioara] locuiesc într-un apartament care aparține soțului 100%, cumpărat înainte de căsătorie printr-un credit la banca pe 30 de ani (aceștia erau deja împreună, dar necăsătoriti).
Ratele pentru credit se plătesc din contul soțului, din salariul acestuia deoarece soția nu face parte din credit.
1. As dori sa stiu ce se intampla in situatia in care soțul proprietar decedează înaintea soției : apartamentul rămâne 100% copilului moștenitor sau are și soția drept la apartament tinand cont ca ratele au fost platite din salariul soțului (bun comun pentru cuplu)?
2. Se poate ca sotia sa devina proprietar dacă creditul nu a fost încă achitat și soția dorește sa plateasca ratele în continuare, dandu-i copilului o suma de bani drept despagubire? Bineinteles în condițiile în care acesta accepta.
3. Cat de mare ar trebui sa fie suma de despăgubire? 50 % din valoarea apartamentului sau din valoarea ratelor deja plătite sau alta suma?
4. Ce se intampla daca copilul nu dorește înțelegerea de mai sus? Sotia poate fi alungata din locuinta matrimonială? Soția poate deschide proces pentru împărțirea cumva a bunului sau succesiune?
6. Ce poate face soțul în timpul vieții ca sotia sa fie asigurată, astfel incat copil sa nu "atace" locuinta si soția sa ajunga pe drumuri?
5. Dar ce se intampla in cazul unui eventual partaj? Soția primește ceva din ratele deja plătite?
Va multumesc din suflet pentru timpul acordat.
Cu stima,

Buna seara,
Va multumesc mult pentru răspunsuri. As mai avea nevoie de câteva clarificari:
1. Să inteleg ca sotia, chiar daca sotul este propietar 100% în acte, în cazul unui deces moștenește 1/4 din bunurile acestuia chiar dacă ei nu au copii împreună? Nu stiam acest aspect, credeam ca apartamentul o sa fie atribuit direct copilului cu 100%, ținând cont ca a fost cumpărat înainte de casatoria civila si sotia nu figureaza in acte.
2. Pentru dreptul de abiatie viageră trebuie semnat vreun act între soti sau acest drept se primeste automat la căsătorie? Puteti sa imi indicati o lege sau ceva document legal pentru acesta?
3. Exista vreo modalitate prin care soții pot semna sau face ceva ca bunul acesta să nu fie împărțit cu copilul?
Va multumesc din nou pentru răspunsuri.
Cu stimă,
1Dreptul de mostenire nu e condiționat de faptul ca au copii impreuna sau nu și nici de durata casatoriei.
În concurs cu copiii decedatului, sotul mostenste 1/4.

2 "Potrivit art. 973 alin. 1 Cod civil, „Soţul supravieţuitor care nu este titular al niciunui drept real de a folosi o altă locuinţă corespunzătoare nevoilor sale, beneficiază de un drept de abitaţie asupra casei în care a locuit până la data deschiderii moştenirii, dacă această casă face parte din bunurile moştenirii."
Acest drept se stinge la partaj ca daca ap cade în lotul copilului, sotia trebuie sa se mute.
3. Sotul poate face un testament ca sotia sa primească casa și copilul alte bunuri.
gi-jane2, moderator
Va multumesc pentru răspunsuri. Ma mai puteti ajuta cu câteva, va rog?
1. Daca ratele se plătesc mai repede în timpul căsătoriei și dupa ceva ani soțul decedeaza, daca soția aduce dovezi ca a contribuit la plata acestora, are sansa sa primească cota mai mare a apartamentului sau rămâne tot 1/4 ea si copilul 3/4?
2. Sa inteleg ca daca sotia are alte proprietati, legea cu dreptul de abitație viageră nu se mai poate aplica?
3. Testamentul nu poate fi atacat de către copil?
Va multumesc din suflet pentru răspunsuri.
Cu stima,
Ann3.Mari3, utilizator
1. În cadrul moștenirii legale cotele ce revin soțului supraviețuitor, copiilor, altor clase de moștenitori sunt aceleași independent de criterii de genul cine ce rate a plătit; astea au importanță în cazul unui litigiu după divorț, pentru partajul (împărțeala) bunurilor comune sau recuperarea creanțelor (datoriilor) unui fost soț față de celălalt.
2. Unu la mână, nu e drept de abitație viageră, ci doar drept de abitație. Abitația viageră este constituită pentru întreaga durată a vieții titularului acestui drept, în timp ce dreptul de abitație al soțului supraviețuitor subzistă până la data deschiderii moștenirii; mai departe depinde de ceea ce vor stabili moștenitorii sau instanța în cazul în care aceștia nu se înțeleg.
3. Orice act juridic poate fi atacat în instanță. Cu ce șanse, asta depinde de temeiurile invocate și de dovezile administrate. De asemenea, un testament poate fi și redus. Copilul fiind moștenitor rezervatar poate cere reducțiunea testamentului dacă acesta îi încalcă rezerva succesorală (adică cota minimă pe care legea dispune că acel moștenitor trebuie să o primească indiferent ce a dispus defunctul). De exemplu, dacă prețul apartamentului depășește valoarea în bloc a celorlalte bunuri pe care soțul le-ar lăsa prin testament copilului său, iar aceasta nu ar fi suficient de mare să se realizeze cota reprezentând rezerva succesorală a apartamentului, acesta ar putea totuși să obțină prin reducțiune o cotă-parte din dreptul de proprietate asupra apartamentului cât diferența dintre rezerva succesorală și cota efectiv primită prin acele alte bunuri lăsate lui prin testament. În acest caz, cota copilului nu va mai fi 3/4, dar tot va fi ceva.

Ann3.Mari3 a scris:

Va multumesc pentru răspunsuri. Ma mai puteti ajuta cu câteva, va rog?
1. Daca ratele se plătesc mai repede în timpul căsătoriei și dupa ceva ani soțul decedeaza, daca soția aduce dovezi ca a contribuit la plata acestora, are sansa sa primească cota mai mare a apartamentului sau rămâne tot 1/4 ea si copilul 3/4?
2. Sa inteleg ca daca sotia are alte proprietati, legea cu dreptul de abitație viageră nu se mai poate aplica?
3. Testamentul nu poate fi atacat de către copil?
Va multumesc din suflet pentru răspunsuri.
Cu stima,