avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Legea pentru obligația de a părăsi casa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Legea pentru obligația de a părăsi casa

Ce lege oferă dreptate soțului, și care este penalizarea soției, în cazul în care soțul este dat afara din casa unde a locuit cu soția copilul și socri timp de 15 și a plecat de casa sa muncească pentru FAMILIE
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:47, 21 Iunie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La pseudointrebarea d-voastra nu se poate raspunde. Daca vreti sa vi se raspunda scrieti-ne:
- daca sunteti divortat sau nu si cand s-a pronuntat divortul;
- a cui este casa, daca a fost renovata, modificata sau marita in cei 15 ani.
- cine a contribuit la eventualele renovari-modificari,
- In urma cu cat timp ati plecat din casa
si orice alte lucruri stiti ca sunt legale de situatia de mai sus, expunandu-le in ordine cronologica
Daca casa este proprietatea socrilor nu aveti nici un drept decat de creanta pentru eventualele investitii facute in casa si pentru care trebuie sa aveti dovezi . Puteti obtine despagubiri in instanta si o sa aveti nevoie de un avocat . Sotia nu v-a fi penalizata in nici un fel , daca nu va mai intelegeti divortati , nimeni nu poate fi obligat sa ramana intr-o relatie daca nu mai doreste . In privinta copilului o sa se stabileasca tot in instanta autoritatea parinteasca comuna , stabilirea locuintei , programul de vizitare , timpul petrecut impreuna si bineinteles plata pensiei de intretinere . Daca situatia este alta , dati mai multe amanunte , nu are nimeni cum sa ghiceasca cum este de fapt .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati plecat benevol din casa pentru a munci pentru familie sau ati fost dat afara? Nu e clar.
De plecat la munca am plecat cu acordul familie și da benevol
Deoarece trebuia sa terminam construirea mansardei,
Dupa ce am terminat lucrările în mansarda "zugrăvit pus parchet, completat baia cu duș toaletă ghiuveta și etc,
Acuma ma dat afara simplu ca vrea sa plec din casa
Mia făcut bagajul a pus fata sa mi-l aducă la mașină și gata


Liliana Gradinaru a scris:

Ati plecat benevol din casa pentru a munci pentru familie sau ati fost dat afara? Nu e clar.

Cereti reintegrare sau, daca e bun comun, despagubiri... vorbiti cu un avocat. Poate totusi va impacati cu faptul ca o relatie de acest tip nu are sanse sa fie refacuta si va axati pe partaj.

Alte discuții în legătură

Bună ziua, sunt căsătorit de 7 ani și împreună cu soția ... Vai-mamă-mea Vai-mamă-mea Bună ziua, sunt căsătorit de 7 ani și împreună cu soția avem o fetiță de 2 anișori. Încă de când ne-am căsătorit soția mea a stat lipită de ... (vezi toată discuția)
Neintelegere cu parintele, stres emotional... nykk nykk Buna ziua! Problema mea se prezinta astfel: socrii mei sunt divortati legal din 1996, dar nici in prezent nu au facu partaj. Socrul s-a mutat la amanta ... (vezi toată discuția)
Divortul DoruDori DoruDori In 2003 m-am casatorit si din 2005 sunt despartit.De la inceputul casatoriei locuesc in casa socrilor care sunt decedati din 2001 si 2007...In 2005 sotia a ... (vezi toată discuția)