Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Imputatia platii Creditorul are voie sa faca imputatia ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Imputatia platii Creditorul are voie sa faca imputatia platii ...

Imputatia platii

Creditorul are voie sa faca imputatia platii cf prevederilor contractuale ( datoriile se sting cronologic) sau trebuie sa respecte mentiunile facute de debitor pe ordinul de plata ?
Buna ziua, au prioritate dispozitiile contractuale. In lipsa acestora, debitorul poate decide.
Daca exista sume contestate in relatia celor 2, creditorul poate sa le stinga chiar daca debitorul nu le-a mentionat pe ordinul de plata? Debitorul a solicitat lamurirea sumelor respective aducand dovezi clare in acest sens.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, au prioritate dispozitiile contractuale. In lipsa acestora, debitorul poate decide.

Jucati la doua capete: sunteti debitorul sau creditorul?
- daca suntei creditorul (as. prop.), la cererea debitorului, clarificati toate aspectele respective, totul scris, comunicat, asigurat ca debitorul a primit toate informatiile necesare; daca debitorul continua sa nu achite sumele repartizate, procedati conf. prev. legale - notificare, actionare in instanta, cand suma ajunge la timpul si valoare maxima prevazuta de lege:
- daca sunteti debitorul, contestati in scris tot ceea ce intelegeti dvs. ca nu este corect pe lista de plata, solicitati informatii certe, vizate de catre cenzorul as. prop. - eventual actionati dvs. as.prop. in instanta - daca considerati ca doar asa se poate rezolva chestiunea:
Vedeți Codul civil SECTIUNEA a 5-a – Imputatia platii

[ link extern ] /

cetatean_romania a scris:

Imputatia platii

Creditorul are voie sa faca imputatia platii cf prevederilor contractuale ( datoriile se sting cronologic) sau trebuie sa respecte mentiunile facute de debitor pe ordinul de plata ?

Exact despre asta e vorba

Ce are prioritatea : codul civil ( creditorul trebuie sa stinga creantele cf mentiunilir facute de debitor pe ordinul de plata) sau prevederile contractuale care stipuleaza ca se vor stinge in ordinea vechimii ( creditorul stingand inclusiv sumele contestate de debitor)?

Multi zic ca legea partilor e contractul semnat si prevederile lui sunt mai puternice decat cele a codului civil

robert1958 a scris:

Vedeți Codul civil SECTIUNEA a 5-a – Imputatia platii

[ link extern ] /

cetatean_romania a scris:

Imputatia platii

Creditorul are voie sa faca imputatia platii cf prevederilor contractuale ( datoriile se sting cronologic) sau trebuie sa respecte mentiunile facute de debitor pe ordinul de plata ?