avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim net la 1 iulie 2024
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim net la 1 iulie 2024

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.
Salariul minim brut garantat in plata la 1 iulie 2024 va fi de 3.700 lei, netul minim aferent acestui salariu va fi de 2.363 lei. Daca salariatul mai primeste si tichete de masa in valoare de 840 lei (21 zile * 40 lei), brutul realizat depaseste si plafonul de 4.000 lei, dar si diminueaza netul minim salarial, acesta avand acum valoarea de 2.047 lei.
Dar conform proiectului „Lege privind stabilirea salariilor minime adecvate, precum si pentru modificarea si completarea unor acte normative” articolul 1) alin. (3) spune ca Salariul de bază minim brut reprezintă suma minimă la care are dreptul salariatul pentru munca prestată, potrivit legii sau prin contracte colective de muncă aplicabile conform prevederilor art.162 alin. (1). Salariul de bază minim brut este stabilit astfel încât să nu fie diminuat salariul minim net aferent acestuia.
Avand in vedere cele de mai sus am urmatoarea intrebare:
In speta prezentata mai sus, angajatorul trebuie sa stabileasca un salariu brut de incadrare astfel incat netul salariului minim brut garantat in plata sa nu fie diminuat sub valoare de 2.363 lei?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:40, 25 Iunie 2024
Salariu brut trebuie sa fie 3700. HG 598/06.2024 spune:
"Incepând cu data de 1 iulie 2024, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se stabilește în bani, fără a include indemnizații, sporuri și alte adaosuri, la suma de 3.700 lei lunar."
Nu exista salariul minim net..netul variază în funcție de mai mulți factori.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Proiectul acela de lege nu este in vigoare, stati linistit pe moment.
Ultima modificare: Vineri, 21 Iunie 2024
Liliana Gradinaru, Avocat
De unde ati luat valoarea de 2363 lei ?
Cred ca a calculat ce salariu net ar avea salariatul sau la 3700 de lei, in caz ca nu ar avea bonuri de masa.
Ultima modificare: Luni, 24 Iunie 2024
Liliana Gradinaru, Avocat

Alte discuții în legătură

Buna ziua, avand in vedere ca tichetele de masa se adauga la ... anca.mitea anca.mitea Buna ziua, avand in vedere ca tichetele de masa se adauga la brutul realizat, iar valoarea lor depaseste de regula suma de 300 lei, respectiv se depaseste ... (vezi toată discuția)
Va rog sa-mi spuneti daca un salariat cu o vechime mai mare de ... P LILIANA P LILIANA Va rog sa-mi spuneti daca un salariat cu o vechime mai mare de 24 luni, trebuie sa-i fie majorat slariul mai mult de 3700 lei? iar daca trebuie majorat mai ... (vezi toată discuția)